Zbiórka podpisów pod projektem ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt” na półmetku. Coraz mniej czasu na zebranie 100 000 podpisów!
Jeszcze tylko przez nieco ponad miesiąc można składać podpisy pod projektem, który ma szansę raz na zawsze ukrócić cierpienie zwierząt domowych w Polsce. Organizatorzy apelują o pełną mobilizację i liczą na pomoc wszystkich tych, którym nie jest obojętny los czworonogów.
Ukrócić niepotrzebne cierpienie
Inicjatywa mająca na celu polepszenie ochrony praw zwierząt w Polsce spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem wśród obywateli i mediów. Dotychczas swój podpis pod projektem ustawy obywatelskiej „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt” złożyły już dziesiątki tysięcy osób, co świadczy o dużym poparciu dla proponowanych zmian.
– To pokazuje, jak ważna jest ta kwestia dla Polek i Polaków. Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z problemów związanych z nieodpowiedzialnym traktowaniem zwierząt i chce, aby nasze prawo chroniło je we właściwy sposób – tłumaczy prezes fundacji Viva! Cezary Wyszyński i dodaje: – Do 24 września musimy zdobyć 100 000 podpisów, dlatego prosimy każdego o wsparcie, tak aby uwolnienie psów z łańcuchów, walka z pseudohodowlami, czy większe kary za znęcanie się nad zwierzętami stały się faktem.
Zbiórka podpisów, którą przeprowadza wiele organizacji, schronisk dla zwierząt, jak i zwykłych obywateli, odbywa się w formie stacjonarnej na terenie całej Polski.
✍️ Wszystkie punkty, do których należy się udać, aby wesprzeć akcję, można znaleźć na stronie internetowej prawadlazwierzat.pl.
Organizatorzy zaznaczają również, że każda osoba może samodzielnie pobrać petycję, zebrać podpisy i wysłać na adres komitetu. Do podpisania projektu namawiają też celebryci, w tym m.in. Joanna Krupa, Agnieszka Holland, Krzysztof Skiba i Katarzyna Moś.
– Praktycznie codziennie zgłasza się do Vivy! ktoś, kto chce pomóc w zbiórce podpisów, co nas oczywiście bardzo cieszy. Wierzymy głęboko, że osiągniemy sukces, a projekt trafi do dalszych prac w Sejmie, gdzie posłanki oraz posłowie będą musieli się nad nim pochylić i powiedzieć jasno społeczeństwu, czy chcą wprowadzić kompleksowe i przemyślane rozwiązania prawne dotyczące zwierząt domowych, czy też nie. Nie będzie tu miejsca na uniki – komentuje Anna Zielińska, wiceprezeska fundacji Viva!
Nowa ustawa, nowe prawa dla zwierząt
Wszystko zaczęło się w maju bieżącego roku, kiedy to zawiązał się komitet inicjatywy obywatelskiej, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele Fundacji Viva!, Mondo Cane, OTOZ Animals i Akcja Demokracja. Został opracowany i złożony projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Niedługo potem Marszałek Szymon Hołownia wydał postanowienie o „przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu inicjatywy obywatelskiej”, dając tym samym zielone światło do zbiórki podpisów pod projektem ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt”.
Projekt zawiera między innymi następujące postulaty:
– obowiązkowa kastracja i sterylizacja zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli,
– obowiązkowe i powszechne chipowanie zwierząt domowych,
– ograniczenie pseudohodowli,
– zakaz stosowania łańcuchów i uwięzi,
– zakaz używania fajerwerków hukowych,
– zmiana zasad prowadzenia schronisk i nadzoru nad mini,
– zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami i ich zabijanie.
Skład komitetu
W skład komitetu odpowiadającego za projekt ustawy weszli aktywiści, społecznicy, politycy oraz osoby publiczne znane z troski o prawa zwierząt. Są to m.in.: Agata Buzek, Jerzy Stępień, Daniel Olbrychski, Sara Balcerowicz, Łukasz Litewka, Maja Ostaszewska, Andrzej Rozenek czy Anna Chodakowska.
Źródło: Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt - Viva