Zbiórka podpisów NGO pod listem do Komisji Europejskiej ws. przywrócenia praworządności w Polsce
Zapraszamy organizacje obywatelskie do złożenia podpisu pod wspólnym listem do Komisji Europejskiej o niezwłoczne skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce.
Drodzy Państwo,
Zwracamy się do Państwa jako przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z gorącą prośbą o wsparcie – raz jeszcze – walki o obronę rządów prawa w Polsce na poziomie Unii Europejskiej.
W ubiegłym roku nasza wspólna akcja „Europo, nie odpuszczaj”, zainicjowana listem otwartym organizacji obywatelskich wzywającym Komisję Europejska do działania w obronie Sądu Najwyższego, doprowadziła do prawdziwego przełomu. Za sprawą skargi do unijnego trybunału demontaż Sądu Najwyższego przez rząd PiS został zatrzymany.
Mimo to stan rządów prawa w Polsce pogarsza się w dalszym ciągu. O głębokim kryzysie świadczy nie tylko głośna „afera Piebiaka”. System dyscyplinarny kontrolowany jest w pełni przez ministra Ziobrę i służy do nękania i zastraszania sędziów, czego przykładów można by mnożyć. To najbardziej ewidentne naruszenie fundamentalnej zasady niezawisłości sędziów.
Właśnie w tej kwestii konieczne jest znowu nasze działanie. 17 września minął przepisowy termin, w którym polski rząd miał wprowadzić zmiany w systemie dyscyplinarnym, by stał się on znowu zgodny ze standardami europejskimi. Nic takiego nie nastąpiło. Zgodnie z procedurami UE Komisja Europejska powinna – podobnie jak roku temu - złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak dotąd taka decyzja nie została jednak podjęta. To bardzo niepokojące. Powodem mogą być względy polityczne: zbliżające się wybory, niechęć do antagonizowania rządu PiS lub niechęć kończącej 31 października kadencję Komisji do podejmowania ważnych decyzji.
Ale stawka w tej sprawie jest zbyt wysoka, by teraz odpuścić. Dla nas wszystkich, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, „efekt mrożący”, jaki wywoływać będzie presja na sędziów, to śmiertelne zagrożenie. Obrona praw mniejszości, walka ze smogiem, kwestia równouprawnienia prawa kobiet i wiele innych celów, które nam przyświecają, nie będą mogły być realizowane, jeśli sądy w Polsce nie będą niezależne. To zagrożenie jest dzisiaj większe niż kiedykolwiek wcześniej.
Dlatego zamierzamy zwrócić się do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera z apelem o niezwłoczne skierowanie do TSUE skargi w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce. Prosimy Państwa o złożenie podpisu pod załączonym wspólnym listem społeczeństwa obywatelskiego, który chcemy wkrótce wręczyć jego adresatowi. Nasz ubiegłoroczne hasło „Europo, nie odpuszczaj” jest dzisiaj nie mniej aktualne.
Prosimy o przesyłanie podpisów w imieniu organizacji obywatelskich na adres podpisy@batory.org.pl lub dodanie ich za pomocą formularza dostępnego pod tym tekstem, do piątku 4 października. To będzie list otwarty. Do publicznej wiadomości przekazana zostanie treść listu i nazwa organizacji, które złożyły podpis.
- Akcja Demokracja
- Archiwum Osiatyńskiego
- Forum Współpracy Sędziów
- Front Europejski
- Fundacja im. Stefana Batorego
- Fundacja im. Bronisława Geremka
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Inicjatywa Wolne Sądy
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych
- Stowarzyszenie im. Profesora Zbigniewa Hołdy
- Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”
- Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”
- Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”
- Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
Przeczytaj list
-
List do przewodniczacego KE.pdf
pdf ・108.88 kB
Podpisz list
Zapraszamy wszystkie organizacje do podpisania się pod powyższym stanowiskiem.
Pod listem podpisały się już:
Źródło: Akcja Demokracja, Archiwum Osiatyńskiego, Forum Współpracy Sędziów, Front Europejski, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja im. Bronisława Geremka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Inicjatywa Wolne Sądy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych, Stowarzyszenie im. Profesora Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „Themis”