W każdym z nas wciąż kotłują się pytania: co jeszcze mogę zrobić, aby pomóc? Czy można połączyć różne dziedziny, które z pozoru zupełnie do siebie nie pasują, a tym samym spróbować nowego sposobu wsparcia? W ostatnim miesiącu udało nam się podejść ten jeden, mały krok bliżej i stworzyć projekt działający na zasadzie ciekawej "symbiozy". Właśnie tak powstał Eko Tech Lab w Rzeszowie…
Na czym to polega?
Stworzyliśmy miejsce, gdzie każda osoba może dostarczyć niepotrzebny lub zepsuty sprzęt komputerowy/elektroniczny, a my go naprawimy i przekażemy osobom potrzebującym. Na ten moment zdecydowaliśmy, że będą to dzieci i młodzież z Ukrainy, którym wciąż brakuje odpowiednich materiałów do pomocy szkolnej. Dzięki tym urządzeniom ułatwimy im naukę, a być może dostarczymy również trochę rozrywki, tak ważnej dla ich zdrowia psychicznego.
Co istotne, w czerwcu, udało nam się podjąć współpracę z Erasmus Student Network i dzięki temu grupa studentów z Węgier, która przyjechała do Polski miała możliwość wspomóc nas w naszym działaniu. Jesteśmy im za to niezwykle wdzięczni, a to wszystko tylko pokazuje jak potężną siłą jest bezinteresowna pomoc.
W związku z działaniem tej placówki chcemy również poszerzać wiedzę naszych odbiorców na temat elektrośmieci, ich rodzajów i tego jak odpowiednio się ich pozbywać, bezpiecznie i z poszanowaniem dla natury. Już teraz startujemy na facebook'u Fundacji Q z serią postów na ten temat, a więcej ciekawych informacji będzie można znaleźć na facebook'u poświęconym działaniom Eko Tech Lab'u.
Co jeszcze planujemy?
Niewątpliwie nowa lokalizacja dla działań Fundacji Q to również mnóstwo nowych możliwości. W planach Eko Tech Lab'u są również bezpłatne szkolenia kompetencji cyfrowych:
- bezpieczne surfowanie po Internecie
- Google Workspace
- Canva, fotografia
- strony rządowe i samorządowe, komunikatory internetowe.
Zajęcia będą skierowanie do osób, które ukończyły 25 rok życia i zamieszkują województwo podkarpackie, ale również dla obywateli UA, którzy obecnie przebywają na terenie Polski.
Rekrutację rozpoczynamy już 20 czerwca.
W planach Eko Tech Lab'u jest również systematyczne organizowanie wymiany kwiatowej. Stworzenie możliwości podzielenia się z innymi kwiatami domowymi, które już nie są nam potrzebne, mamy ich zbyt wiele lub powód jest zupełnie inny, dlaczego więc nie stworzyć miejsca, gdzie każdy może przynieść takie kwiaty, a osoby, które ich potrzebują mogą je zabrać. To pomysł, który dopiero tworzy się w naszych głowach i na szczegóły z pewnością trzeba będzie poczekać, ale takich pomysłów jest miliony i mamy nadzieję, że prędzej czy później uda nam się sprawić, że dojdą do skutku.
Źródło: Fundacja Q