W Charsznicy jakoś łatwiej się żyje, a to za sprawą działalności Stowarzyszenia Pomocy Szansa. Zakład Aktywności Zawodowej Fabriko w Charsznicy stanowi nieocenione wsparcie dla osób niepełnosprawnych w powiecie miechowskim już od ponad 20 lat. Nieco wcześniej powstały też Warsztaty Terapii Zajęciowej Jedność. Obie placówki wzajemnie się uzupełniają.
Aktywność zawodowa dla niepełnosprawnych
ZAZ Fabriko to kreatywne i przyjazne miejsce pracy dla osób z niepełnosprawnością. Powstał w 2004 roku jako jedno z pierwszych miejsc pracy tego typu na terenie województwa małopolskiego a pierwsze i jedyne w powiecie miechowskim.
Placówka jest nieocenionym wsparciem w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Uczestnicy rozwijają swój warsztat zawodowy w atmosferze szacunku, akceptacji. Obecnie ZAZ stale wspiera i zatrudnia 43 osoby z niepełnosprawnością. Na terenie powiatu miechowskiego są największym pracodawcą zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami. To również dobre miejsce do odbycia praktyk zawodowych w szczególności dla uczestników WTZ czy uczniów SOSW, OREW, SPdP.
Jedność i wsparcie w WTZ
Warsztaty Terapii Zajęciowej Jedność,to miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Od 2003 roku Stowarzyszenie aktywnie wspiera ich potrzeby. Zespół organizacji prowadzi terapię zajęciową, pomoc psychologiczną, rehabilitację społeczną i zawodową.
Do Warsztatów Terapii Zajęciowej Jedność uczęszcza 25 uczestników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym. Terapia zajęciowa (główna metoda terapeutyczna) odbywa się aż w pięciu pracowniach tematycznych. Do każdej z nich uczęszcza ok. 5 uczestników, nad którymi bezpośrednią opiekę sprawuje instruktor.
– Prowadzona rehabilitacja zawodowa ma za cel wyposażyć uczestnika w podstawowe umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy. Przede wszystkim chodzi o umiejętność pracy w grupie, poprawa komunikacji, rozumienie i przestrzeganie poleceń – mówi kierownik WTZ Elżbieta Krzykawska
W WTZ uczestnicy biorą udział w treningu umiejętności społecznych, komunikacji, harmonijnego współżycia w grupie; odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych. Ponadto jest położony nacisk na usamodzielnianie się poprzez wprowadzenie takiej tematyki warsztatów,jak: ponoszenie odpowiedzialności za swoje zachowanie, za powierzone mienie i zadanie; sztuka dysponowania pieniędzmi i planowania wydatków; stosowania zwrotów grzecznościowych adekwatnych do sytuacji i otoczenia.
Pracownie funkcjonujące w WTZ to: pracownia gospodarstwa domowego, pracownia ogrodnicza, pracownia garncarstwa i ceramiki artystycznej, pracownia witraży i stolarstwa, pracownia plastyczna. W ramach Warsztatów funkcjonuje także Sala Doświadczeń Świata oraz boisko do piłki nożnej czy siatkówki. Wszystko to w przyjaznym otoczeniu przyrody.
Warsztat Terapii Zajęciowej Jedność jest finansowany ze środków PFRON, Samorządu Powiatu Miechowskiego, darowizn osób indywidualnych, firm oraz grantów.
Chcesz się zapisać?
Jeśli Twój członek rodziny potrzebuje pomocy, ma skończone 18 lat może zgłosić się do WTZ. Numer telefonu: 41 38 37 690
email: wtz1@spszansa.pl
adres: Podlesice 37A gmina, Charsznica.
Udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej Jedność jest bezpłatny. Uczestnik jak i jego rodzina nie ponosi żadnych kosztów udziału w terapii. Dowóz zapewnia WTZ.
Jak wesprzeć działania?
Możesz pomóc przekazując darowiznę pieniężną lub rzeczową.
Numer konta bankowego: 67 8769 0002 0000 8787 2000 0050
Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie
Wymogi
Podstawowym wymogiem przyjęcia do WTZ Jedność jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej oraz ukończone 18 lat. Nie ma znaczenia, czy mieszka się w powiecie miechowskim, olkuskim, zawierciańskim lub innym.
Opis sytuacji problemowej
Stowarzyszenie bierze udział w projekcie „Akademia NGO-dobre prawo dla integracji”. Celem projektu jest zebranie uwag do obecnie istniejącego systemu prawnego w obszarze reintegracji oraz integracji społecznej i zawodowej i zaproponowanie konkretnych zmian.
1. Po pierwsze: jednym z zapisów utrudniających prowadzenie działań jest dofinansowanie z PRFON, które przypada na konkretnego uczestnika za obecność na warsztacie. Wiąże się to problemem z utrzymaniem ciągłości warsztatu w przypadku powstania nagłej sytuacji uniemożliwiającej osobie skorzystanie ze wsparcia.
W odpowiedzi na to wyzwanie organizacja chce wprowadzić zapis, który pozwoliłby na utrzymanie dofinansowania warsztatowi, po nieprzewidzianej stracie uczestnika. Obecnie jest tak, że WTZ natychmiast traci dofinansowanie, a zasadne byłoby wydłużenie tego okresu do np. 5 miesięcy.
W tym okresie warsztat mógłby kontynuować korzystanie z dofinansowania na podstawie wcześniejszego zgłoszenia, a jego obowiązkiem jest aktywne poszukiwanie nowego uczestnika. Po upływie tego okresu, brak nowego uczestnika skutkowałby koniecznością dostosowania finansowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. To rozwiązanie, pozwoli na większą elastyczność i stabilność finansową warsztatu. Organizacja zyskuje cenny czas na znalezienie nowego uczestnika. Jest to szczególnie ważne w przypadku trudności rekrutacyjnych. Dodatkowo umożliwia to elastyczne planowanie i zarządzanie personelem placówki.
2. Po drugie: Istotne jest znalezienie kompromisu w sprawie zawodu terapeuty zajęciowego a instruktora terapii zajęciowej.
Stowarzyszenie twierdzi, że celem środowiska WZT jest wpisanie zawodu Instruktora Terapii Zajęciowej do nomenklatury zawodu. Niedawno wpisano na listę zawodów medycznych zawód terapeuty zajęciowego.
Problem polega na tym, że w wymogach, żeby nie utracić uprawnień, terapeuta zajęciowy musi wykonywać pracę w placówce medycznej. Terapeuci zajęciowi zatrudnieni są w WTZ, które nie są służbą zdrowia. W związku z tym mają problem z utrzymaniem uprawnień. Dodatkowo Warsztaty zatrudniają też instruktorów terapii zajęciowej, którzy wykonuje często tą samą pracę ale nie są wynagradzani tak jak terapeuta zajęciowy. Powoduje to dla samej organizacji wiele problemów z kadrą, utrzymaniem pracowników czy motywacją do pracy.
O Stowarzyszeniu
- W grudniu 1999 roku powstało Stowarzyszenie Pomocy Szansa. Pierwsza placówka stowarzyszenia – Warsztaty Terapii Zajęciowej Jedność zaczęła działać Podlesicach.
- Jesienią 2003 roku WTZ zatrudniał pierwszych pracowników. Natomiast w roku 2004 WTZ zaczął prężnie działać. Równolegle powstaje też druga placówka – Zakład Aktywności Zawodowej Fabriko w Witowicach. Powstaje tam 30 miejsc pracy dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
- ZAZ działa na terenie rolniczym – na wsi, gdzie nie ma żadnych perspektyw pracy dla osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym – z niepełnosprawnością intelektualną, fizyczną, ze sprzężeniem. W związku z tym placówki Stowarzyszenia stają się największym pracodawcą dla osób niepełnosprawnych w regionie.
- W 2005 roku na zaproszenie jednego z wójtów podlaskiej gminy zarząd Stowarzyszenie wyruszył na rozmowy o współpracy. Mimo dużej odległości i początkowych obaw w 2006 roku uruchomiono wsparcie dla 50 osób z niepełnosprawnością w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej Kolektyw w Starych Raciborach.
- Obecnie Stowarzyszenie poza ww. placówkami prowadzi jeszcze WTZ Dołubowie w powiecie siemiatyckim, WTZ w Starym Lubiejewie powiat Ostrowski. Funkcjonuje także Środowiskowy Dom Samopomocy Bratanki w Radziszewie Starym oraz ŚDS Zacisze w Wylinach Rusi. Natomiast we wsi Kostry Noski działają dwie placówki oświatowe dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością sprzężoną Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Przystań. Stowarzyszenie działa na terenie województwa małopolskiego, mazowieckiego i podlaskiego.
Zarząd Stowarzyszenia
Prezesem Stowarzyszenia jest Norbert Krzykawski – socjolog , pedagog, menager CSR i MBA, trener. Laureat nagrody Animatorów Społecznych im Heleny Radlińskiej.
Wiceprezesem Elżbieta Krzykawska – specjalistka ds. zasobów ludzkich. Ukończyła szkolenia i kursy z zakresu m.in.: depresji i zaburzeń schizofrenicznych, zachowań agresywnych u osób z niepełnosprawnością intelektualną, terapii zachowań niepokojących, terapii zajęciowej z elementami arteterapii, umiejętności interpersonalnych oraz finansów w przedsiębiorstwie społecznym. Sekretarzem Stowarzyszenie jest Ewelina Wlazło – biolog, diagnosta laboratoryjny.
Gdzie zakupić rękodzieło od uczestników WTZ?
Stowarzyszenie prowadzi sprzedaż wyrobów wykonanych podczas terapii zajęciowej. Wykonują witraże, pocztówki, zaproszenia okolicznościowe, wiązanki, stroiki i ozdoby świąteczne. Przedmioty wyróżniają się starannością i wysoką jakością.
Są wytworem ręcznej pracy, często o niepowtarzalnym wyglądzie.
Zapraszają na zakupy i współpracy. Telefon 413 837 690 lub maile wtz1@spszansa.pl
Do końca 2025 roku powstanie w pełni profesjonalny i działający sklep internetowy z wyrobami uczestników WTZ i pracowników ZAZ. Sklep powstanie dzięki realizacji projektu: Budowa potencjału obywatelskiego Stowarzyszenia Pomocy Szansa ze środków EFS województwa małopolskiego.
O Akademii NGO
Artykuł powstał w ramach projektu: Akademia NGO – dobre prawo dla integracji realizowanym przez Stowarzyszenie MOST. Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Jesteś organizacją pozarządową i działasz w obszarze reintegracji zawodowej lub społecznej?
Zgłoś min. 5 osób do projektu Akademia NGO – dobre prawo dla integracji!
Projekt obejmuje organizacje z terenu województwa: śląskiego i małopolskiego oraz opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Więcej o projekcie: www.akademiango.pl
Źródło: Stowarzyszenie MOST