W ostatnią środę mieliśmy przyjemność gościć na odbywającym się w Kielcach spotkaniu lokalnego TechKlubu. Tematem przewodnim spotkania był druk 3D i jego najróżniejsze zastosowania, ale zeszliśmy również na inny, bardzo błyskawiczny wynalazek, który może odmienić świat…
20 inżynierów, wysokiej klasy ekspertów akademickich i nie tylko. Godziny pracy, wyliczeń, analiz, testów. No i ogromna wyobraźnia, pozwalająca wybiegać daleko naprzód, by ujrzeć przyszłość. W tym wypadku chodzi o przyszłość transportu i ekipę Hyper Poland, polskiego projektu mającego za cel zbudowanie superszybkiej kolei typu Hyperloop.
Na TechKlubie w Kielcach gościł Krzysztof Tabiszewski, Team Manager w Hyper Poland, absolwent lotnictwa oraz inżynierii mechanicznej Politechniki Warszawskiej. Przedstawił nam nie tylko główne założenia futurystycznego pojazdu, jakim bez wątpienia jest Hyperloop, ale opowiedział też o tym, w jaki sposób jego zespół pracował nad stworzeniem planów takiego rozwiązania.
Wszystko po to, by wziąć udział w konkursie organizowanym przez Elona Muska, jednego z największych wizjonerów technologicznych naszych czasów, założyciela SpaceX, Tesla Motors i twórcę PayPala. To właśnie on odpowiedzialny jest za opracowanie jednej z teorii działania Hyperloopa, można więc mówić o nim, jako o ojcu tego rozwiązania. Eksperci z Hyper Poland przeprowadzili zakończoną sukcesem zbiórkę crowdfundingową, której celem było pokrycie badań i przygotowanie modelu superszybkiego środka podróży. Polska ekipa stanęła w szranki z 1200 innymi zespołami z całego świata i doszła aż do rundy finałowej!
No dobrze, ale czym właściwie jest ten Hyperloop, o którym tutaj piszemy? Cóż, to szczególny rodzaj kolei poruszającej się w próżniowych (czy też prawie próżniowych, by być precyzyjnym) tubach. Dzięki zastosowaniu podciśnienia zamiast tradycyjnego napędu elektrycznego czy spalinowego, kapsuła Hyperloopa mogłaby teoretycznie przemieszczać się z prędkością nawet do 1200 km/h, co jest oczywiście wynikiem zawrotnym. Dość powiedzieć, że z Warszawy do Krakowa podróżowalibyśmy pewnie ok. 35 minut.
Oczywiście teoria to jedno, ale wdrożenie Hyperloopa w życie jest o wiele trudniejsze - wciąż uchodzi to za mrzonkę, choć coraz bardziej realną, a to za sprawą porozumienia podpisanego przez rząd Słowacji i Hyperloop Transportation Technologies, dowodzoną przez Dirka Ahlborna firmą zajmującą się badaniami nad superszybką koleją, a założoną z funduszy wspomnianego już Elona Muska.
Żeby plany budowy kosmicznie szybkiego połączenia między stolicami Słowacji, Węgier i Austrii (oraz kilkoma innymi, mniejszymi miastami) doszły do skutku, zgodę wyrazić muszą jeszcze te dwa ostatnie kraje. Ale wszystko wskazuje na to, że Europa jest o krok od ogromnego skoku technologicznego.
Pamiętajcie, TechKluby organizowane są co miesiąc w 16 miastach Polski. Możecie dowiedzieć się na nich, co w świecie technologii piszczy, zdobyć wiedzę, nawiązać owocne kontakty, ale przede wszystkim doskonale bawić się z innymi pasjonatami technologii!
TechKluby są częścią programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. „Nowe Technologie Lokalnie”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego.