Zawieszające się aplikacje zmorą użytkowników - jak sobie z nimi poradzić?
Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy sprzęt do pracy, czy do zabawy, może się on zawiesić. To znacząco utrudnia pracę, bo zawieszona aplikacja może skutecznie sparaliżować wykonywanie czynności. Ale jest rozwiązanie!
W przypadku organizacji najwięcej problemów może pojawić się oczywiście z systemami stacjonarnymi, a więc zaczniemy właśnie od nich. Ani Windows, ani Mac OS X nie są odporne na zawieszenia, zwłaszcza jeśli będziemy wymagać od nich dużych mocy przerobowych, chociaż nie jest to reguła.
Kiedy podczas pracy z systemem Microsoftu program przestanie odpowiadać, możemy poczekać – być może po chwili odzyska wigor i będzie pracował dalej, albo możemy go zamknąć z wykorzystaniem siły. W tym celu wciskamy na klawiaturze kombinację Ctrl+Alt+Delete, ewentualnie Ctrl+Shift+Esc (ta druga jest szybsza). Pojawi się nam okno managera zadań.
Teraz musimy odnaleźć program, który spowodował całe zamieszanie (będzie mieli informację o jego niedyspozycji). Zaznaczamy go i wymuszamy zamknięcie. Musimy oczywiście ponownie uruchomić dany program, często wiąże się to również z utratą danych, nad którymi pracowaliśmy, dlatego warto często wykonywać zapisy projektów.
W przypadku Mac OS X sprawa wygląda podobnie – po wciśnięciu kombinacji Cmd+Alt+Esc otworzy się okno z aktywnymi aplikacjami, które możemy zamknąć siłowo. Zaznaczamy odpowiednią i klikamy wymuszenie wyjścia z aplikacji. Voila, gotowe.
Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, wykonanie brutalnego zamknięcia jest jeszcze prostsze. Zarówno w przypadku iOS, jak i Androida, wykonujemy to poprzez wciśnięcie głównego przycisku fizycznego, tzw. „home”. W Androidzie musimy go przytrzymać, w iOS wcisnąć dwa razy. Pojawi się nam lista wszystkich aktywnych aplikacji – zamknięcie którejkolwiek z tego poziomu jest równoznaczne z wymuszeniem zakończenia.
Warto pamiętać, że w przypadku ciężkiego zawieszenia, nawet to może nie pomóc. Nastąpi wtedy tzw. memory dump, czyli zrzucenie przez system zajętej pamięci operacyjnej, co wiąże się najczęściej z restartem urządzenia. Ma to miejsce zarówno w przypadku urządzeń mobilnych, jak i PC-tów.
Źródło: Technologie.ngo.pl