Zatwierdzono plany działania na 2012 rok oraz zmiany w w zakresie kwalifikowania wydatków dla PO KL
W dniach 5-6 listopada odbyło się posiedzenie krajowego Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Podczas Komitetu przyjęto Plany działania na rok 2012 oraz zatwierdzono zmiany w wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL.
Ważniejszym tematem podczas posiedzenia było, jeszcze nie tak oczywiste, zatwierdzenie nowych wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Kapitału Ludzkiego. Modyfikacje te dotyczą:
- Kwestii zakazu podwójnego finansowania w ramach projektu, gdzie dookreślono, że „ Podwójnym finansowaniem jest również finansowanie w ramach umowy cywilnoprawnej zad ń osoby stanowiącej personel projektu, które mieszczą się w zakresie obowiązków służbowych wynikających ze stosunku pracy tej osoby”;
- Zasady konkurencyjności , w tym ważnych zapisów dotyczących, w szczególności sytuacji w której brakuje wykonawców do realizacji celów projektowych: „W przypadku, gdy pomimo wysłania zapytania ofertowego do co najmniej trzech potencjalnych wykonawców: a. Beneficjent otrzyma tylko jedną ważną ofertę – uznaje się zasadę konkurencyjności za spełnioną; b. Beneficjent nie otrzyma żadnej oferty – dopuszcza się zawarcie umowy z wykonawcą wybranym bez zachowania procedury, o której mowa w pkt 5, przy czym zawarcie umowy z podmiotem powiązanym jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą podmiotu będącego stroną umowy oraz na wniosek Beneficjenta uzasadniający występowanie obiektywnych przesłanek, że na rynku nie istnieje inny potencjalny wykonawca danego zamówienia”;
- Możliwości rozliczania kosztów bezpośrednich kwotami ryczałtowymi, która dotyczy projektów o wartości nieprzekraczającej 100 tys. PLN;
- Stawek jednostkowych, szczególnie ważnym zapisem wydaje się być zmiana, mówiąca o tym, że „Usługa objęta stawką jednostkową nie dotyczy wydatków objętych cross-financingiem”.
Przedstawiciele Instytucji Zarządzającej zwrócili uwagę na fakt rzadkiego korzystania przez beneficjentów z ryczałtowych rozliczeń kosztów projektów.
Na posiedzeniu przedstawiciele partnerów społeczno-gospodarczych przedstawili kilka uwag, m.in. do priorytetu VIII Regionalne Kadry Gospodarki, natomiast priorytet V( Dobre rządzenie) i IV (Szkolnictwo wyższe i nauka) nie zostały na komitecie podjęte.
Powyższe informacje pochodzą od Pani Magdaleny Huszczy, członkini KM PO KL, z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Źródło: informacja własna, OFOP