W 1963 r. rozpoczęła się budowa zapory wodnej na Wiśle we Włocławku. W tym czasie systematycznie przesiedlano kolejne wsie, które miały znaleźć się pod wodą. Miała to być pierwsza z kolejnych tego typu inwestycji. Działanie zapory zaplanowano na 10-15 lat. Kolejne zapory nie powstały, a fatalny stan konstrukcji wywołał rzesze dyskusji: mieszkańców, historyków i ekologów.
Równolegle tereny wokół włocławskiej tamy, są terenem przez dziesięciolecia zamieszkiwanym przez osadników olęderskich, których kluczową działalnością było oswajanie żywiołu wody, budowanie grobli i zbiorników retencyjnych. Część zamieszkiwanych przez nich wsi została zatopiona wraz z uruchomieniem zapory wodnej. W ramach projektu m.in. zostaną zebrane historie i opowieści związane z budową tamy we Włocławku oraz życiem nad brzegiem Wisły, a pod koniec roku powstanie publikacja i wystawa.
Do tej pory udało nam się zebrać ponad 30 nagrań/70 godzin relacji świadków historii zmieniajacego się życia nad brzegiem Wisły. Nagrania zostaną przekazane do archiwum Domu Spotkań z Historią
Projekt "Zatopione wsie" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizator: Fundacja Ari Ari
Współorganizatorami są: Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie, Dom Spotkań z Historią, Ośrodek Karta, Archiwum Państwowe w Toruniu, Oddział we Włocławku.
Źródło: Fundacja Ari Ari