Jeżeli korzystacie z sieci UPC w Krakowie lub Sopocie, lepiej dokładnie przyjrzyjcie się swoim ustawieniom routerów. Bardzo możliwe, że inni użytkownicy UPC korzystają z Waszej sieci, a Wy nawet o tym nie wiecie. I nic dziwnego – chyba że przyjrzycie się dokładniej.
Wraz z niedawnymi aktualizacjami oprogramowania routerów zaimplementowana została nowa funkcja, która może znacząco zmniejszyć nie tylko nasz komfort korzystania z Internetu, ale również poziom bezpieczeństwa sieci. Jeżeli obok standardowej nazwy sieci zauważycie również „UPC Wi-Free”, niechybnie oznacza to, że router, z którego korzystacie w domu czy biurze jest powszechnie dostępny dla innych użytkowników UPC. Wystarczy, żeby znaleźli się w jego zasięgu, uwierzytelnili swoimi danymi logowania i już mogą do woli korzystać z Waszej sieci. Wszystko za przyzwoleniem operatora.
Można by pomyśleć, że niby nic wielkiego, ot – nie ubędzie nam. Niestety tak nie jest. Pomijając większe zużycie energii elektrycznej oraz spadek prędkości transferu, każde „wpuszczenie” do wewnętrznej, prywatnej sieci urządzenia „z zewnątrz” stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych, jakie przechowujemy na podłączonych do tejże sieci komputerach czy serwerach.
Sprawa jest tym poważniejsza, że niektórzy z użytkowników dwóch miast testowych – Krakowa i Sopotu – nie są w stanie wyłączyć nowopowstałej opcji z poziomu panelu administracyjnego. Zatem „UPC Wi-Free” będzie działać i udostępniać wewnętrzną sieć tak długo, jak długo zajmie nam doproszenie się o wyłączenie tej usługi, co – znając podejście firm telekomunikacyjnych – może trwać tygodniami.
Z uwagi na to, że NGO na całym świecie borykają się z niedostateczną ochroną przechowywanych danych, warto zwracać uwagę na takie pozornie drobne i nieistotne niuanse, jak chociażby pojawiająca się nagle dodatkowa sieć udostępniana przez biurowy router. W dzisiejszych czasach powszechnej cyfryzacji nie można sobie pozwolić na zaniedbania kwestii bezpieczeństwa, szczególnie w sieci.
Takie informacje pojawiły się na portalach technologicznych i wzbudziły niezadowolenie klientów UPC. Postanowiliśmy jednak poszukać informacji u źródła, zapytaliśmy więc o nową usługę rzecznika prasowego sieci UPC, Michała Furę:
- Połączenia internetowe w sieci UPC Wi-Free są w pełni bezpieczne. Aby uzyskać połączenie, użytkownik musi użyć indywidualnej nazwy użytkownika i hasła dostępu. Ponadto, jest ono kodowane i niewidoczne dla innych użytkowników sieci UPC Wi-Free, a ci nie mają dostępu do urządzenia, z którego użytkownik łączy się z siecią UPC Wi-Free – mówi Fura. - UPC Wi-Free, w przeciwieństwie do podobnych rozwiązań konkurencji, nie „żeruje” na usłudze dostępu do Internetu UPC, za którą płaci klient. Jest to dodatkowe, osobne pasmo do transmisji uruchamiane na danym modemie. Punkt dostępu tworzą tylko te modemy, których parametry techniczne pozwalają na stworzenie dodatkowej sieci Wi-Fi bez utraty jakości połączenia z internetem, za który płaci klient – dodaje.
Jak widać, wygląda na to, że nie ma powodów do obaw. UPC ryzykowałoby bardzo wiele, wdrażając rozwiązanie, którego bezpieczeństwa nie byłoby pewne. Warto również nadmienić, że z poziomu panelu administracyjnego użytkownika, każdy może wyłączyć opcję udostępniania sieci.
Źródło: Technologie.ngo.pl