Zaskakująca poprawka do przepisów o zbiórkach publicznych
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zgłosiło poprawkę do ustawy o zbiórkach publicznych. Proponowane zmiany zaniepokoiły organizacje pozarządowe.
W piątek, 15 czerwca 2012 r., Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na swych stronach internetowych poinformowało, że do sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, która rozpatruje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw został zgłoszony projekt poprawki do ustawy o zbiórkach publicznych. Zdaniem MAiC proponowane zmiany mają sprawić, że „już wkrótce zbiórki publiczne będzie można przeprowadzać jednym kliknięciem albo esemesem”.
Organizacje pozarządowe mają jednak wątpliwości. Ich zdaniem zaproponowane zapisy doprowadzą do jeszcze ściślejszej reglamentacji zezwoleń na prowadzenie zbiórek publicznych i ograniczą (i tak skąpe) możliwości pozyskiwania na swą działalność środków od osób prywatnych.
Propozycje MAiC zupełnie nie korespondują z koncepcją przygotowaną przez organizacje pozarządowe, które obecnie pracują nad stworzeniem nowej ustawy o zbiórkach publicznych. Chcą, aby przepisy o zbiórkach publicznych dotyczyły wyłącznie tych form zbierania środków, które są nieewidencjonowane (nie ma możliwości zidentyfikowania poszczególnych wpłat), aby za zbiórkę publiczną uznawać tylko zbieranie darów w gotówce i w naturze prowadzone w otwartej przestrzeni publicznej (rozumianej tradycyjnie: ulica, park, cmentarz itp.), a także w formie zbiórki domokrążnej (czyli chodzenia od domu do domu). Organizacjom udało się pozyskać do współpracy prawników, którzy przełożą ich postulaty na język ustawowy. Gotowa propozycja projektu ustawy zostanie przedstawiona na forum Zespołu ds. rozwiązań w zakresie finansowania działalności społecznej i obywatelskiej działającego w Kancelarii Prezydenta, pod którego auspicjami te prace się toczą.
Inicjatywa MAiC jest zaskakująca nie tylko dlatego, że nie została skonsultowana ze środowiskiem pozarządowym, ale również dlatego, że w spotkaniach organizacji i Zespołu ds. rozwiązań w zakresie finansowania działalności społecznej dotyczących zmian w przepisach o zbiórkach publicznych uczestniczył także przedstawiciel tego ministerstwa (ostanie takie spotkanie odbyło się w kwietniu 2012 r.). Wówczas jednak nie zgłaszał on żadnych uwag do propozycji referowanych przez organizacje, ani nie zapowiadał żadnych szczególnych działań MAiC w tej sprawie. Tłumaczył to tym, że formalnie MAiC jeszcze nie ma w swych kompetencjach spraw związanych ze zbiórkami publicznymi. Od tego czasu niewiele się zmieniło: w sejmie nadal toczą się prace nad nowelizacją ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, która ma przekazać nadzór nad prowadzeniem zbiórek publicznych z gestii MSW ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej, czyli obecnie szefowi MAiC.
Źródło: inf. własna (ngo.pl), MAiC