Zarządzanie to ciąg następujących po sobie czynności i działań, które przyczyniają się do osiągania założonych celów. W przypadku podmiotów ekonomii społecznej (ES) jest to działanie o tyle trudne iż wymaga dostosowania stylu zarządzania do specyfiki działalności podmiotów ekonomii społecznej. Wymaga efektywnych działań przynoszących zysk, który następnie przeznaczany jest na realizację celów społecznych, statutowych.
Podmioty ES m.in. organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą podobnie jak funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwa powinny działać w oparciu o pewien modelowy schemat zarządzania, planować działania, wyznaczać cele swojej organizacji oraz planować strategicznie i długofalowo. Zakładając realizację określonych celów powinny analizować możliwie najlepsze rozwiązania oraz drogę do ich osiągnięcia. Planując realizację kolejnych przedsięwzięć powinny dokonywać analizy posiadanych zasobów kadrowych, rzeczowych oraz zasobów finansowych.
Skuteczne zarządzanie podmiotem ES wymaga zaangażowania czasu i doświadczonego zespołu zarządzającego ponieważ podmioty te prowadzą działalność w „specyficznych warunkach”. Cele oraz misja działania podmiotów ES jest inna niż JST czy przedsiębiorstw toteż niezbędne jest specjalistyczne podejście zarówno do organizacji samej pracy jak i zarządzania zespołem. Mając na uwadze, że pracownikami pomiotów ES często są osoby niepełnosprawne, bezdomne, mające trudności w odnalezieniu się na normalnym rynku pracy niezwykle ważne wydaje się zastosowanie szczególnego sposobu zarządzania dostosowania do tej konkretnej grupy pracowników.
Szczególna rolę w prowadzeniu podmiotu ekonomii społecznej odgrywa odpowiednia motywacja oraz indywidualne podejście do każdego z pracowników. Osoby zatrudnione w podmiotach ES bardzo często wymagają bowiem specjalistycznego wsparcia, a podział zadań dokonany w oparciu o predyspozycje i możliwości pracownika, wpłynie pozytywnie na jego rolę w zespole, a także funkcjonowanie samego podmiotu ES. Zarządzanie podmiotem ES wymaga, także stosowania odpowiednich systemów motywacyjnych i aktywizujących. Podobnie jak i w innych instytucjach tak i w podmiotach ES ważną rolę odgrywa lider, który wskazuje kierunki rozwoju organizacji oraz dzięki swoim umiejętnościom przywódczym właściwie zarządza zespołem oraz finansami.
Praca w podmiotach ES wpływa na aktywizację społeczną i zawodową zatrudnionych osób, daje pewnego rodzaju samodzielność i aktywność, pozwala tym osobom na prowadzenie w miarę normalnego trybu życia. Funkcjonujące podmioty ekonomii społecznej ograniczone są obowiązującymi przepisami prawa, a także narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych, to też niezbędne jest skuteczne zarządzanie dostosowane do specyfiki konkretnego podmiotu, sprzyjające jego stałemu rozwojowi.
Źródło: Centrum PISOP