Wydawałoby się, że Polska i Wielka Brytania to państwa położone stosunkowo blisko siebie o podobnej kulturze, na podobnym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego. Bliższa obserwacja obu krajów pozwala jednak zaobserwować istotne różnice na wielu płaszczyznach. Kwestia ta dotyczy miedzy innymi III sektora, a w szczególności świadomości nt. zarządzania kadrą w organizacji pozarządowej.
Wizyta studyjna zorganizowana w ramach projektu Biznes-Innowacje-NGO czyli BINGO dała mi możliwość bliższego poznania brytyjskich organizacji pozarządowych, specyfiki ich pracy oraz podejścia do roli kadry w procesie zarządzania organizacją. Spotkania, dyskusje przeprowadzone z przedstawicielami brytyjskich organizacji skłoniły mnie do kilku istotnych refleksji.
Po pierwsze ….
Brytyjskie organizacje mają większą świadomość nt. roli kadry w procesie budowania zarówno całego sektora pozarządowego jak i pojedynczej jednostki, jaką jest organizacja. Być może zostało to wymuszone zmianami, jakie nastąpiły po odpływie wielkich europejskich pieniędzy, nie zmienia to jednak faktu, że lider brytyjskiej organizacji zna siłę oraz moc sprawczą swojego zespołu, docenia pracownika, wzmacnia i wykorzystuje posiadany potencjał. W Polsce świadomość ta jest wciąż zbyt mała! Zarządzanie organizacją poprzez rozwijanie potencjału kadry doceniają i wykorzystują tylko silne i prężnie działające NGO.
Po drugie…
Brytyjski Lider organizacji pozarządowej docenia, motywuje, mobilizuje do działania swoich pracowników. „Wspieram pracownika w oparciu o zdiagnozowane predyspozycje, rozwijam pozytywne cechy, buduję w ten sposób potencjał mojej organizacji – mówi Godwin Bateren z organizacji Chara Trust. Obraz polskiego NGO pokazuje, że mimo wielu możliwości pracownicy polskich organizacji dzielą się na dwie grupy: tych mających wysokie kwalifikacje i kompetencje oraz nadal dużą grupę osób, którym brakuje wiedzy i umiejętności w wielu obszarach. Czy jest to skutek małego zaangażowania samego pracownika czy słabego systemu motywacyjnego w organizacji? - pozostawiam do Państwa oceny. Widzę jednak ogromne rozwarstwienie w sektorze pozarządowym na pracowników aktywnych, dążących do profesjonalizacji i specjalizacji oraz tych nie mających świadomości nt. korzyści, wynikających z własnego rozwoju, na pracowników motywowanych i niemotywowanych!
Po trzecie….
Brytyjczycy dzielą się doświadczeniami, mówią o swoich sukcesach i porażkach! Podczas wizyt u różnych brytyjskich organizacji usłyszałam wiele dobrych praktyk zarówno dotyczących procesu zarządzania kardą, podziału zadań czy egzekwowania odpowiedzialności od pracowników. Organizacje z dumą opowiadały o swoich osiągnięciach zarówno tych dużych jak i tych mniejszych, dzieliły się materiałami, publikacjami, oferowały pomoc i wsparcie. Z łezką w oku, ale równie otwarcie dzieliły się wszelkimi negatywnymi doświadczeniami, analizowały przyczyny niepowodzeń, wskazywały na skutki złych czy nieprzemyślanych decyzji. Jako przykładowe trudności wskazywały na dużą ilość obowiązków, zbytnie obciążenie poszczególnych pracowników, codzienne problemy pracownicze. W Polsce, choć dobre praktyki i wymiana doświadczeń stają się coraz bardziej popularne wśród organizacji pozarządowych, nadal panuje obawa przed opowiadaniem o działaniach podejmowanych przez organizacje, szczególnie gdy temat dotyczy zatrudniania pracowników, ich wynagradzania, oceny. Dlaczego? Zwyczajnie wstydzimy się mówić o swoich porażkach w obawie przed niechcianą oceną, a mówienie o sukcesach traktujemy jako „chwalenie się”. W ostateczności szereg organizacji, szczególnie małych, dopiero rozpoczynających działalność upada lub pozostaje bez wsparcia. Kluczowa wydaje się więc zmiana podejścia polskich organizacji pozarządowych oraz wzrost świadomości nt. roli kadry jako jednego z czynników stymulujących ich rozwój.
To my kreujemy rozwój naszych organizacji! Pamiętajmy: silny zespół - to silna organizacja!
Artykuł powstał w ramach projektu "Biznes - Innowacje - NGO, czyli BINGO" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz
-
201201021347280218
717207_201201021347280218 ・38.72 kB
-
Witam
proszę o zamieszczenie na serwisie głównym ngo (np. w dziale poradnictwo)
Pozdrawiam
723574_201201111613260046 ・38.72 kB
-
201201181555160579
727402_201201181555160579 ・38.72 kB
Źródło: Centrum PISOP