Zapytaj prawnika… Z czyjego majątku zwrot dotacji?
Organizacja pozarządowa realizował projekt finansowany ze środków publicznych i część pieniędzy wydała niezgodnie z przeznaczeniem. Teraz trzeba je zwrócić. Ale przecież pieniądze wydano! Czy władze organizacji mają się czego obawiać? Czy egzekucja może nastąpić z osobistego majątku prezesa lub członka zarządu? Przeczytaj wyjaśnienia kancelarii CMS Cameron Mc Kenna w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono!
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Ewentualna odpowiedzialność za zwrot dotacji ze środków publicznych może zależeć od okoliczności związanych z konkretnym projektem, tj. od tego, skąd pochodziły środki publiczne, czy dana dotacja została udzielona w ramach konkretnego programu np. rządowego, a także od treści umowy o dofinansowanie oraz dokumentów jej towarzyszących.
Urząd wzywa organizację pozarządową do zwrotu dotacji
Co do zasady, w razie stwierdzenia, że dotacja została wadliwie rozliczona, decyzja administracyjna nakazująca zwrot tej dotacji jest adresowana do osoby prawnej, której udzielono dotacji, czyli do organizacji pozarządowej.
W razie powstania obowiązku zwrotu dotacji, organizacja pozarządowa odpowiada swoim majątkiem za jej zwrot.
§ 1. Za zaległości podatkowe innych osób prawnych niż wymienione w art. 116 odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie organów zarządzających tymi osobami. Przepis art. 116 stosuje się odpowiednio.
§ 2. Za zaległości podatkowe stowarzyszenia powstałe przed jego wpisem do właściwego rejestru odpowiadają solidarnie osoby działające na rzecz stowarzyszenia do chwili wpisu.
§ 3. Członek zarządu stowarzyszenia zwykłego odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze stowarzyszeniem i pozostałymi członkami zarządu za zaległości podatkowe stowarzyszenia.
§ 4. W przypadku gdy stowarzyszenie zwykłe nie posiada zarządu, za zaległości podatkowe stowarzyszenia odpowiada całym swoim majątkiem członek stowarzyszenia solidarnie ze stowarzyszeniem i pozostałymi członkami.
§ 5. Do odpowiedzialności podatkowej, o której mowa w § 3 i 4, stosuje się odpowiednio przepisy art. 115 § 2 i 4.
Wynika więc z tego, że członkowie zarządu organizacji (np. fundacji) w określonych sytuacjach mogą ponosić odpowiedzialność osobistą całym swoim majątkiem za zwrot dotacji (zob. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 14 października 2015 r., II SA/Go 344/15).
Które środki z innych dotacji NIE MOGĄ być brane pod uwagę przy egzekucji
Zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych (art. 66), do egzekucji m.in. należności z tytułu zwrotu dotacji stosuje się przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W art. 8 § 1 pkt 15 i § 1a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewidziano wyłączenie spod egzekucji środków pochodzących z dotacji przyznanej z budżetu państwa na określone cele i znajdujących się na wyodrębnionym rachunku bankowym prowadzonym dla obsługi bankowej dotacji oraz środków pochodzących z programów finansowanych ze środków unijnych lub zagranicznych, chyba że wierzytelność powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone.
Natomiast w przypadku środków pieniężnych pochodzących z dotacji unijnych lub międzynarodowych, wyłączenie spod egzekucji ma miejsce również wtedy, gdy środki te znajdują się na jednym koncie ze środkami pochodzącymi z innych źródeł (np. z działalności gospodarczej).
CMS Cameron Mc Kenna
CMS jest cieszącą się uznaniem międzynarodową kancelarią prawniczą świadczącą kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe na rzecz przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz organów administracji. Jesteśmy jedną z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce – działamy na polskim rynku od ponad 20 lat. W biurach CMS w Warszawie i w Poznaniu pracuje 140 prawników, którzy doradzają klientom działającym we wszystkich kluczowych sektorach gospodarki. CMS na świecie zatrudnia ponad 6.000 pracowników w 59 miastach w 38 krajach.
Kancelaria od lat angażuje się w działania pro bono wspierając między innymi: Program Spraw Precedensowych oraz Program „Artykuł 32” dotyczący walki z dyskryminacją Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury oraz Fundację Między Niebem a Ziemią.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)