Zapytaj prawnika… O przeniesienie na inne stanowisko
Organizacja pozarządowa działa elastycznie, zmienia się, dostosowuje do wyzwań. W odpowiedzi na nowe potrzeby odbiorców swoich działań lub też pisząc projekt skrojony pod konkretny konkurs, zmuszona jest do reorganizacji pracy. A to dotyka również jej pracowników. Czy w takiej sytuacji należy zmieniać warunki umów z pracownikami? Na jakich zasadach to robić? Przeczytaj wyjaśnienia kancelarii Wardyński i Wspólnicy w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono!
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Zmiany dotyczące warunków pracy bądź płacy, w tym przesunięcie na niższe stanowisko, zmniejszenie etatu, wynagrodzenia, mogą być wprowadzone:
- na mocy porozumienia stron (aneksem do umowy o pracę), lub
- jednostronną decyzją pracodawcy, tj. wypowiedzeniem zmieniającym.
Kiedy wypowiedzenie zmieniające
Do istotnych warunków umowy o pracę, których zmiana powinna być dokonana w trybie wypowiedzenia zmieniającego, w pierwszej kolejności należy zaliczyć te, które określone są w art. 29 Kodeksu pracy tj.:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wymiar czasu pracy,
- wynagrodzenie.
Dodatkowo, o tym czy zmiany warunków pracy są istotne, decydują bezpośrednio strony stosunku pracy (pracodawca i pracownik). Jeżeli bowiem strony zgodnie traktują zmianę jako element istotny, to może ona wymagać wypowiedzenia warunków pracy.
Zmiany, które nie są uznawane za istotne mogą być wprowadzone jednostronnym poleceniem pracodawcy, w ramach jego uprawnień kierowniczych.
Jak wypowiedzieć warunki umowy
Na podstawie art. 42 § 1 Kodeksu pracy w odniesieniu do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Oznacza to, że wypowiedzenia warunków pracy i płacy oraz przedstawienia pracownikowi nowych warunków należy dokonać na piśmie.
Ponadto w wypowiedzeniu zmieniającym powinny znaleźć się następujące elementy:
- konkretna i uzasadniona przyczyna wypowiedzenia zmieniającego (w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony),
- informacja o tym, że do połowy okresu wypowiedzenia pracownik ma prawo odrzucić zaproponowane warunki oraz pouczenie o możliwości i terminie wniesienia odwołania do sądu pracy.
Uwaga na odprawę
W pytaniu nie zaznaczono, jaka jest przyczyna przeniesienia pracownika na niższe stanowisko. Jeżeli jednak jest to przyczyna niedotycząca pracownika (np. reorganizacja), należy zastanowić się, czy pracownikowi, którego umowa o pracę została rozwiązana w związku z odmową przyjęcia zaproponowanych przez pracodawcę nowych warunków, należy się odprawa (z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).
Co do zasady, odprawa będzie należna, jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a przyczyna niedotycząca pracownika stanowiła jedyną przyczynę rozwiązania umowy o pracę.
Zmiana umowy zawartej na czas nieokreślony na umowę zawartą na czas określony
Firma doradza w wielu dziedzinach, ale jest szczególnie ceniona przez klientów i konkurencję za swoje usługi w dziedzinie prawa pracy, sporów, transakcji, własności intelektualnej i nieruchomości.
Obecnie w firmie jest ponad 100 prawników świadczących obsługę prawną w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, czeskim i koreańskim. Nasze biura znajdują się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
Aktywnie działamy i rozwijamy działalność pro bono.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)