Zapytaj prawnika… jak chronić wniosek prawem autorskim
Mój projekt jest cenny – chcę go chronić! Indywidualne doświadczenia organizacji oraz nakłady (środki, praca, koncepcje) inwestowane w jej działania, dają wyjątkowe rezultaty. Czy można zabezpieczyć się przed ich wykorzystaniem, zamieszczając we wnioskach odpowiedni znak lub tekst? Przeczytaj wyjaśnienia Kancelarii Filipek & Kamiński w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono!
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
ODPOWIEDŹ KANCELARII FILIPEK & KAMIŃSKI
Czy wniosek o dofinansowanie jest utworem?
Art. 1 ust. 1 PA stanowi, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Zgodnie z tą definicją określone dzieło, aby mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:
- stanowić rezultat pracy człowieka (twórcy),
- stanowić przejaw działalności twórczej,
- mieć indywidualny charakter,
- zostać ustalony (przybranie przez utwór jakiejkolwiek postaci – najczęściej utrwalenie, czyli zapisanie utworu na materialnym nośniku).
Utwór spełniający wymogi definicyjne podlega ochronie prawnej poprzez:
-
ochronę niezbywalnych praw autorskich osobistych twórcy (tylko osoby fizycznej), chroniących nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem (art. 16 PA), oraz
- ochronę praw autorskich majątkowych (zbywalnych, o charakterze komercyjnym wskazanych w art. 17 PA), na które składają się uprawnienia do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji (art. 50 PA), oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
Prawa majątkowe mogą być w drodze umowy (odpłatnej lub pod tytułem darmym) przeniesione przez twórcę (osobę fizyczną) na każdy inny podmiot prawa – np. na stowarzyszenie, którego twórca jest członkiem, aby mogło ono legalnie korzystać z tego utworu dla realizacji swoich celów.
Wniosek – utwór chroniony nie klauzulą, ale ustawą
Klauzula ostrzega
Klauzula nie jest więc potrzebna, żeby objąć ochroną jakiś utwór – w tym przypadku wniosek składany przez organizację do konkursu (jeśli uznajemy go za utwór). Zamieszczenie klauzuli może być jednak pomocne, ponieważ potencjalny naruszyciel nie będzie mógł się bronić tłumacząc, że naruszył prawa autorskie w sposób niezawiniony. Widniejąca na wniosku klauzula o zastrzeżeniu praw autorskich z góry informuje, iż naruszyciel ma do czynienia z utworem chronionym.
Prawo autorskie nie chroni wniosku przed udostępnieniem
Należy mieć jednak na względzie fakt, że organy administracji publicznej w niektórych sytuacjach mogą być obligowane prawem do udostępniania dokumentów objętych ochroną prawnoautorską na podstawie innych regulacji prawnych powszechnie obowiązujących, np. ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej czy ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Kancelaria Prawna Filipek & Kamiński Sp. k.
Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oraz rozległą wiedzę ekspercką w tematyce: rozwiązywania sporów, prawa podatkowego, prawa nieruchomości, prawa pracy, prawa procesu inwestycyjnego, prawa zamówień publicznych, prawa oświatowego, prawa szkolnictwa wyższego, prawa autorskiego, prawo ochrony środowiska, prawa medycznego.
Kancelaria jest laureatem licznych plebiscytów, od 2010 r. rokrocznie zajmujemy pierwsze miejsce w regionie obejmującym województwo lubelskie i podkarpackie według Rankingu Kancelarii Prawniczych przeprowadzanego przez „Rzeczpospolitą”. Pierwsze miejsce w Rankingu miesięcznika Polish Market także potwierdza, że jest liderem usług prawniczych. W roku 2013 otrzymał również wyróżnienie od Redakcja Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma”.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)