Zapytaj prawnika… Dwie umowy cywilnoprawne u jednego pracodawcy
Organizacja pozarządowa może podpisać z jedną osobą więcej niż jedną umowę cywilnoprawną (np. dwie umowy zlecenia, umowę zlecenia i umowę o dzieło). Nie ma jednak pełnej dowolności i są rzeczy, na które musi uważać. Jakie? Przeczytaj wyjaśnienia kancelarii Wardyński i Wspólnicy w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono!
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
ODPOWIEDŹ KANCELARII WARDYŃSKI I WSPÓLNICY
Więcej niż jedna umowa cywilnoprawna? Prawo nie zabrania!
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dany podmiot, w tym również stowarzyszenie, zawarł kilka umów cywilnoprawnych (umów o dzieło, umów zlecenia) z tą samą osobą. Prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń w tym zakresie.
Zawierając jednak umowę danego rodzaju należy dopilnować, aby jej przedmiot odpowiadał charakterystyce tego rodzaju umowy. Istotne znaczenie będzie miała nie nazwa umowy, ale jej treść i sposób wykonywania. Niewłaściwe zakwalifikowanie umowy może bowiem oznaczać implikacje na gruncie m.in. prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i wykroczeniowego.
UWAŻAJ na zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną
Zawieranie umów cywilnoprawnych w sytuacji, gdy zgodnie z Kodeksem pracy właściwa byłaby umowa o pracę stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1.000 do 30.000 złotych.
W takiej sytuacji należy się także liczyć z tym, że osoba będąca stroną takiej „ukrytej” umowy o pracę wystąpi do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, domagając się przyznania świadczeń pracowniczych do trzech lat wstecz (roszczenia pracownicze przedawniają się, co do zasady, po trzech latach).
Rozróżniaj dzieło od zlecenia
Zawierając umowę o dzieło trzeba też pamiętać, że jest to umowa rezultatu (dzieła), które powinno zostać jasno określone w umowie już na etapie jej zawarcia. Dzieło nie musi mieć materialnej formy, ale nie może składać się z szeregu powtarzalnych czynności lub usług.
Program Centrum Pro Bono jest realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych od 2007 roku. Inicjatywa Centrum Pro Bono zaspokaja rosnącą potrzebę pomocy prawnej pro bono na rzecz organizacji III sektora. Głównym obszarem działalności Centrum Pro Bono jest pośredniczenie pomiędzy organizacjami pozarządowymi poszukującymi wsparcia prawnego, a prawnikami, chętnymi do świadczenia pomocy prawnej pro bono. Dodatkowo, ścisła współpraca z kancelariami prawnymi i najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach pozwala nam podejmować wyzwania w postaci różnych projektów edukacyjnych i szkoleniowych skierowanych do organizacji non-profit. Obecnie z Centrum Pro Bono współpracuje 30 kancelarii z całej Polski.
Kancelaria Wardyński i Wspólnicy jest jedną z największych niezależnych polskich firm prawniczych. Skupiamy się na potrzebach naszych klientów, pomagając im znaleźć skuteczne i praktyczne rozwiązanie najtrudniejszych problemów prawnych.
Firma doradza w wielu dziedzinach, ale jest szczególnie ceniona przez klientów i konkurencję za swoje usługi w dziedzinie prawa pracy, sporów, transakcji, własności intelektualnej i nieruchomości.
Obecnie w firmie jest ponad 100 prawników świadczących obsługę prawną w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, czeskim i koreańskim. Nasze biura znajdują się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
Aktywnie działamy i rozwijamy działalność pro bono.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)