Mieszkańcy mogą wpływać na decyzje władz dotyczące inwestycji i gospodarowania przestrzenią na terenie gminy. O tym głośno mówiono w trakcie XVI Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie, które odbyło się w dniach 18-20 maja 2017 r. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 osób z całej Polski.
– Dzisiejsze spotkanie zatytułowaliśmy: „Zanim będzie za późno”. Tym prowokacyjnym tytułem chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że trzeba brać udział w życiu swojej społeczności, chodzić na zebrania i wybory. Trzeba interesować się rozwojem swojego otoczenia – tak, aby wpływać na kierunki rozwoju już na etapie planowania – powiedział Piotr Szczepański, prezes Fundacji Wspomagania Wsi.
W ramach wspólnego przedsięwzięcia Fundacji Wspomagania Wsi oraz Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA zorganizowano serię spotkań warsztatowych i wykładów. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z ekspertami z zakresu prawa, urbanistyki oraz praw obywatelskich. Przez trzy dni trenerzy pokazywali z jakich procedur i narzędzi mieszkańcy gmin mogą korzystać, żeby ich interesy zostały uwzględnione w lokalnym prawie i decyzjach samorządu.
„Poczuj swój wpływ”
Tematyka zajęć była zróżnicowana. Uczestnicy mieli więc okazję zdobyć wiele praktycznych informacji oraz poznać różne narzędzia pozwalające wpływać na decyzje samorządów.
Kamila Warcaba i Łukasz Rzeźniak, radcy prawni, rozmawiali z uczestnikami o tym, jakie środki prawne mogą wykorzystać, gdy w gminie rozpoczynają się niechciane inwestycje.
Natalia Pawlik, urbanistka, Dorota Bregin i Magdalena Chustecka, trenerki partycypacji, oraz Krystian Połomski z Fundacji Wspomagania Wsi w ramach warsztatów „Nasza Przestrzeń” mówili z kolei o możliwości konsultowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Dwa spotkania poświęcono zagadnieniu komunikacji. W trakcie warsztatów „Poczuj swój wpływ” Szymon Osowski oraz Bartosz Wilk z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska podpowiadali, jak organizować się i ubiegać o uwagę wójta i radnych oraz jakie instrumenty prawne stosować, żeby mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie.
Natomiast o komunikacji między mieszkańcami rozmawiały Anna Chęć, wieloletnia organizatorka performance’ów, oraz Martyna Bójko z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Warsztaty „Nie ma mobilizacji bez informacji” przybliżyły uczestnikom najbardziej skuteczne sposoby informowania na wsi i na co zwracać uwagę, żeby w gminie działo się dobrze.
Szerzej na temat tego, czym jest dobro wspólne, jak należy je rozumieć i jaką rolę w dbaniu o nie odgrywa obywatel mówiła Justyna Duriasz-Bułhak, członkini zarządu Fundacji Wspomagania Wsi w trakcie wykładu „Nasza gmina – nasze dobro wspólne”.
Dla tych, którzy z planowaniem przestrzennym zetknęli się po raz pierwszy Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi, Natalia Pawlik, urbanistka, oraz Marek Klara, wójt Gminy Miejsce Piastowe przygotowali wykład „Nasza Przestrzeń”.
Wszyscy tworzymy wspólnotę samorządową
Spotkania w Marózie są oparte na dialogu i w takim duchu przebiegało też spotkanie podsumowujące. Uczestnicy chętnie dzielili się spostrzeżeniami z zajęć z ekspertami.
Swoimi refleksjami podzielili się też organizatorzy.
– W trakcie dyskusji z państwem powtarzaliśmy, że gmina jest dobrem wspólnym. Gmina to nie tylko władze i urzędnicy. My wszyscy tworzymy wspólnotę samorządową i z naszych wartości wypływa to, jak chcemy ją kształtować – powiedziała Justyna Duriasz-Bułhak.
30 lat wspomnień
Tegoroczna edycja Maróza zbiegła się w czasie z 30-leciem Fundacji Wspomagania Wsi. Z tego powodu na ścianach sali wykładowej rozwieszono trzydzieści pustych kart z zaznaczonymi latami od roku 1987 do 2017. Na osi czasu uczestnicy zapisywali najważniejsze wydarzenia z życia swoich społeczności oraz osobiste wspomnienia. Kończąc 16. Spotkanie w Marózie organizatorzy zwracają uwagę, że ich misja się nie skończyła i liczą na to, że z czasem przybędzie kart oraz nowych wspomnień.
– Cud działania lokalnego polega na tym, że ciągle jest coś nowego do zrobienia. W naszej historii rzadko się zdarzało, żebyśmy żyli w tak dobrych czasach. Mimo to nie wszystkich spotkał dobrobyt. Powinniśmy więc obejrzeć się za siebie, zobaczyć, kogo on nie spotkał i spróbować im pomóc – powiedział Piotr Szczepański.
Spotkania w Marózie
Ogólnopolskie Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich odbywają się regularnie od 2001 r. w Marózie (koło Olsztynka, w woj. warmińsko-mazurskim). Celem corocznych Spotkań jest wspieranie rozwoju wsi poprzez zaangażowanie jej mieszkańców w sprawy społeczne i publiczne.
Każdego roku w Spotkaniu uczestniczy od 350 do 500 osób reprezentujących kilkaset organizacji pozarządowych działających na wsiach i w małych miejscowościach, władze samorządowe, rady sołeckie, szkoły i organizacje o zasięgu ogólnopolskim.
Źródło: Fundacja Wspomagania Wsi