Młodzież może niejednokrotnie pozytywnie zaskoczyć. Do jakiego pojemnika należy wyrzucić makulaturę? Jak długo rozkłada się styropianowa tacka? W jaki sposób można nadać starym przedmiotom nowe życie? Na te pytania młodzież szkół Zamojszczyzny świetnie zna odpowiedzi.
W dniach od 5 do 12 listopada br. w czterech szkołach ponadgimnazjalnych na Zamojszczyźnie przeprowadzone zostały warsztaty w ramach projektu pn. „EKOWIOSKA – RAZEM DBAMY O ŚRODOWISKO".
W ramach akcji w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu, Zespole Szkół w Łaszczowie, Horodle oraz Różańcu zostały przeprowadzone zajęcia na temat ekologii oraz działań proekologicznych. Uczniowie szkół dowiedzieli się m.in. ile ton śmieci powstaje rocznie w Polsce, do jakiego pojemnika należy wrzucać plastik, makulaturę, szkło i metale czy też co i w jaki sposób kompostować.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Sami wskazywali działania proekologiczne jakie prowadzone są w ich gminach, a także i domach. Zadawali wiele pytań o recykling i segregację śmieci.
- Nie wiedziałam, że tyle fantastycznych rzeczy można zrobić z przedmiotów, które na pierwszy rzut oka nadają się jedynie do wyrzucenia. Na pewno część pomysłów wykorzystam sama. – mówiła Ania z jednej ze szkół – Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie kieszonkowego.
Niespodzianką kończącą warsztaty był eko-konkurs. Najlepsi otrzymali nagrody od organizatorów. Ponadto wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie otrzymali upominki w postaci toreb ekologicznych.
– Jestem pod wrażeniem poziomu wiedzy uczniów z zakresu ekologii, a także ich pozytywnego nastawienia do tematu – mówiła po zakończeniu projektu Martyna Jasielska, asystentka prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.
Zajęcia z ramienia Stowarzyszenia "Projekt-Europa" prowadziła Agnieszka Musolf-Parol, Sylwia Juszczak oraz Paweł Kalinowski.
Inicjatorem, a zarazem organizatorem warsztatów była prof. Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Stowarzyszenie "Projekt-Europa".
Akcja „Ekowioska – razem dbamy o środowisko" została zorganizowana w celu popularyzacji działań proekologicznych wśród młodzieży i nauczycieli w ich otoczeniu i codziennym życiu.
Źródło: Stowarzyszenie "Projekt-Europa"