We wtorek 18 marca 2003 roku w Warszawie odbyła się ceremonia zamknięcia polsko-ukraińsko-kanadyjskiego programu wymiany młodzieży, który po raz dziewiąty zorganizowały organizacje Canada World Youth i Fundacja Wspomagania Wsi.
Program wymiany organizowany jest od roku 1994 przez kanadyjską organizację Canada World Youth i polską Fundację Wspomagania Wsi. Od 1998 roku w przedsięwzięciu udział bierze również strona ukraińska w postaci Akademii Ostrohoskiej.
Celem programu jest edukacja młodzieży z obszarów wiejskich, której efektem długofalowym ma być zaangażowanie młodych ludzi w procesy aktywności na rzecz wspierania demokracji lokalnej. Organizatorzy pragną też zniwelować dzięki temu bariery oraz podziały społeczne, jakie dzielą wieś i miasto.
Instrumentami, które mają służyć osiągnięciu tych założeń jest m.in. szkolenie aktywnych obywateli rozumiejących znaczenie społecznej odpowiedzialności, przygotowanie młodych ludzi do sprostania wymaganiom nowoczesnego rynku pracy, rozwijanie idei przedsiębiorczości, czy wreszcie kształtowanie pozytywnej postawy wobec rozwoju demokracji i integracji międzynarodowej. Adresatem programu są również gminy, zarówno polskie i kanadyjskie, które poprzez angażowanie w przedsięwzięcie społeczności lokalnej, odgrywają równie znaczącą rolę co młodzi uczestnicy projektu. Chodzi bowiem także o jak największą aktywizację małych społeczności.
W czasie wtorkowej ceremonii zamknięcia, wszystkie te cele i założenia jeszcze raz podkreślił prezes Fundacji Wspomagania Wsi Piotr Szczepański. Radosna i luźna atmosfera spotkania nie sprzyjała jednak poważnym przemówieniom. Toteż zarówno prezes FWW, jak i ambasador Kanady w Polsce Ralph J. Lysyshyn, położyli nacisk na bardziej osobiste doświadczenia uczestników programu.
Ambasador wyraził nadzieję, która została niezwłocznie przez młodzież potwierdzona, że cały program sprzyjał nawiązywaniu więzi i przyjaźni. Wyraził również pragnienie, że dzisiejsze kontakty nie zostaną zaprzepaszczone i będą owocowały w przyszłości. Uczestnicy programu potwierdzali, to w swoich krótkich przemówieniach i choć zaznaczyli, że na początku nie było im łatwo (Kanadyjczykom szczególnie: byli pozbawieni zmywarek do naczyń…), to doświadczenia jakiego zdobyli i radości jakiej przeżywali nic nie jest im w stanie zastąpić.
Za udział dziękowali również przedstawiciele samorządów biorących udział w tej edycji programu – burmistrz Myszyńca Andrzej Niedźwiecki oraz wójt Barcian Ryszard Kozyra. Na uroczystość nie przybył niestety ambasador Ukrainy Oleksander Nykonenko.
Na koniec ceremonii ambasador Ralph J. Lysyshyn zapewnił, iż przyszłoroczna edycja programu będzie równie owocna. Niestety będzie ona już ostatnią, jako że Polska nie jest już postrzegana jako kraj rozwijający się.
Ambasador wyraził równocześnie stanowisko rządu kanadyjskiego, w związku z konfliktem irackim, iż Kanada nie weźmie udziału w działaniach wojennych, jeśli te nie zostaną usankcjonowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.
Źródło: inf. własna