Dwa dni przed ustalonym terminem odwołano posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego. W dniu, w którym miało się ono odbyć, spotkali się jednak pozarządowi oraz samorządowi członkowie Rady. Formalnie było to posiedzenie Zespołu ds. Społecznych. Co mówiono o odwołanym posiedzeniu oraz projekcie ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego?
Jak wyjaśnił Krzysztof Balon, przedstawiciele strony pozarządowej w Radzie mają formalną możliwość spotykania się tylko w dniach posiedzeń RDPP. 24 listopada formalnie nie mogli się spotkać, ponieważ posiedzenia RDPP nie było – zostało odwołane. Oficjalnie skorzystano więc z formuły posiedzenia zespołu problemowego. W takim posiedzeniu może uczestniczyć każdy członek Rady.
Dlaczego RDPP się nie spotkała? Nie wystarczają przedstawione wyjaśnienia
Na spotkaniu postanowiono, że w zaistniałej sytuacji Rada włącza tryb obiegowy (dyskutuje i głosuje za pomocą maili). Zwykle tryb ten wykorzystuje się w sprawach pilnych, ale jak widać przydaje się też kiedy odwlekane jest posiedzenie.
Co wspólnego ma projekt z pracami zespołów ekspertów przy Pełnomocniku
Czy Krzysztof Michałkiewicz wesprze stanowisko w sprawie medialnych ataków na NGO?
Współprzewodniczący RDPP miał gotowy tekst już wcześniej – napisał go po pierwszych medialnych atakach na NGO-sy (miały one miejsce pod koniec października). Zespół ds. Społecznych przyjął zaproponowane stanowisko. Zawiera ono apel do mediów o nieużywanie w debacie publicznej argumentów niemerytorycznych i personalnych. Stanowisko przypomina również o roli mediów w procesie doskonalenia współpracy pomiędzy administracją i organizacjami pozarządowymi.
Dokument może teraz zostać przyjęty przez całą Radę Działalności Pożytku Publicznego. Ponieważ najbliższe posiedzenie planowane jest na 21 lub 22 grudnia (a tak naprawdę nie jest pewne, kiedy i czy się odbędzie), konieczne będzie zastosowanie głosowania obiegowego (mailowego). Takie głosowanie musi być zarządzone zgodnie przez obu współprzewodniczących Rady. Zdanie Krzysztofa Balona znamy, ponieważ sam zainicjował on omawiany proces.
Czekamy więc teraz na to, co zrobi Minister Krzysztof Michałkiewicz – współprzewodniczący rady ze strony rządowej i samorządowej.
29 listopada tematem będzie projekt NCRSO
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)