Worek na kapcie - wspomnienie niejednego przedszkolaka. W dziecięcych marzeniach dyndający na wieszaku szmaciany worek jest nie tylko sypialnią dla kapci, ale i schowkiem na tajemnice oraz rozmaite skarby. A gdyby tak worek był większy? Gdyby tak umieścić go w bibliotece? Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego postanowiła wykorzystać tajemniczy potencjał worków i – w nieco większych ich wersjach - ukryć edukacyjne książki, zabawki, gry oraz mnóstwo interesujących przedmiotów, od pacynek po instrumenty.
Te nietypowe zestawy edukacyjno-rozrywkowe trafiły do 107 bibliotek w całej Polsce, gdzie inspirują dzieci, bibliotekarzy i rodziców. Dzieciaki bawią się na całego, a dorośli wzdychają: Ale to fajne, sama bym się tym pobawiła, za naszych czasów takich nie było!
Rozwój dzieci z pomocą bibliotekarek i bibliotekarzy
Fundacja działa od blisko dekady, stwarzając dzieciom jak najlepsze warunki do budowania poczucia własnej wartości, rozbudzania ciekawości oraz rozwijania samodzielności i umiejętności współpracy. Szczególną opieką otacza dzieci ze środowisk zaniedbanych ekonomicznie i kulturowo. Dzięki współpracy z bibliotekami w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do oferty edukacyjnej jest utrudniony, powstają Biblioteczki dla Najmłodszych, które wraz z zajęciami w ramach Grup Zabawowych tworzą spójny program dla dzieci i rodziców. Ponieważ biblioteki są otwarte częściej i dłużej niż inne lokalne instytucje (domy kultury, szkoły, świetlice), szybko zyskały status zaufanego partnera w realizacji misji FK, jaką jest wszechstronny rozwój małych dzieci – podkreśla Teresa Ogrodzińska z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.
Biblioteczki dla Najmłodszych
Przygoda rozpoczyna się z chwilą, gdy do biblioteki trafiają zestawy tematyczne w workach. Tak powstaje Biblioteczka dla Najmłodszych. Poza atrakcjami dla dzieci, do każdego zestawu dołączona jest prosta instrukcja obsługi dla rodziców zawierająca informacje, jakie umiejętności rozwija dany zestaw i jak należy z niego korzystać podczas zabawy. Dodatkową aktywnością są zajęcia edukacyjne (Grupy Zabawowe) dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3-4 lat oraz ich rodziców. Zajęcia prowadzone są przez animatorki – bibliotekarki z wyjątkowym podejściem do pracy z dziećmi i rodzicami. Animatorki pokazują, jak prostymi sposobami można pomagać dzieciom w rozwoju. Fundacja przygotowuje bibliotekarki i bibliotekarzy do roli animatorów podczas 25-godzinnych szkoleń oraz prowadząc e-mentoring – trenerzy i trenerki są do dyspozycji podczas konsultacji online, a w szczególnych przypadkach wspierają animatorów na miejscu w bibliotece. Spotkania Grup Zabawowych odbywają się systematycznie, co najmniej raz na dwa tygodnie przez 2-2,5 godziny, a wypożyczalnie książek i zabawek dla najmłodszych są dostępne w godzinach pracy bibliotek.
Zestawy-worki przyciągają jak magnes, zarówno dzieci, jak i rodziców, a wieści o skarbach kryjących się w Biblioteczce dla Najmłodszych roznoszą się po całej okolicy: – Mamy już rodziców, którzy odwiedzają Kącik Malucha bardzo regularnie. Kiedy dziecko bawi się, rodzic wypożycza książkę albo bawi się ze swoim synem lub córką. Jest to czas dla nas bibliotekarzy na promocję Kącika i Biblioteki. Kilkakrotnie zdarzyło się, że do Kącika przyszli rodzice z dziećmi, bo polecił im to inny rodzic, który nas odwiedza ze swoją pociechą – z uśmiechem na ustach opowiada pracownica biblioteki w Leśnej Podlaskiej.
Zauważyłyśmy, że dzieci bardzo chętnie bawią się przedmiotami, które nie są typowymi zabawkami, tak jak np. klamerki, sznurek, spinacze, dziurkacz, latarka, papierki, guziki, szary papier itp. Nie nudzą się nimi łatwo. Te przedmioty są bardzo inspirujące, rozwijają wyobraźnię dziecka. Można je wykorzystać na wiele sposobów – zachwyca się zawartością worków bibliotekarka z Sierakowic.
Wzajemna inspiracja
Bibliotekarze zyskali ważny oręż w walce o czytelnika – nowe zasoby i zajęcia sprawiają, że zwiększa się liczba stałych bywalców bibliotek, a najmłodsze pokolenie czytelników kojarzy je jako przyjazne, bezpieczne przystanie, gdzie można uczyć się poprzez zabawę, zaspokajać ciekawość i poznawać innych ludzi.
Pracownicy Fundacji są pod wrażeniem pomysłowości i zaangażowania bibliotekarzy: – Warto otworzyć się na pomysły i rozwiązania wprowadzane przez bibliotekarki i bibliotekarzy, bo to oni znają najlepiej potrzeby swojego środowiska i potrafią dopasować nasze idee i pomysły do lokalnych potrzeb – mówi Dominik Kmita z Fundacji Komeńskiego. – Nasze założenie sprawdziło się bardzo dobrze. Bibliotekarki, które prowadzą Grupy Zabawowe, z wielką chęcią i dumą dzielą się swoimi doświadczeniami, „zarażając” entuzjazmem innych – dodaje Dominik Kmita.
Biblioteki – szansa dla organizacji pozarządowych
– Biblioteki są świetnym pośrednikiem w upowszechnianiu misji organizacji pozarządowych w lokalnym środowisku. Wystarczy dać im szansę! – podkreśla Teresa Ogrodzińska z FK.
Projekt „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców” jest prowadzony przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
W Polsce działa 8500 bibliotek publicznych, w tym 6500 w małych miejscowościach. W Programie Rozwoju Bibliotek uczestniczy 3327 placówek. Są w nich komputery z dostępem do Internetu, drukarki, projektory multimedialne i aparaty cyfrowe. Do bibliotek przychodzi 1/3 mieszkańców małych miejscowości.
Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego