Jeśli jesteś aktywny, działasz w czynnej grupie osób i razem osiągacie wiele, a chcielibyście jeszcze więcej – to czas, żebyś założył swoje stowarzyszenie!!
Czym jest stowarzyszenie?
Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową utworzoną przez grupę ludzi o podobnych ambicjach, celach, którzy chcą wspólnie podejmować określoną działalność. Wszyscy członkowie stowarzyszenia wspólnie określają typ organizacji, którą zamierzają utworzyć a tym samym na jakie cele będzie ona ukierunkowana. W każdym momencie, na walnym zgromadzeniu, członkowie mogą zmienić statut swojego stowarzyszenia i tym samym zmienić cele i kierunek swoich działań. Członkowie wybierają z pośród siebie samorząd, który także w ramach głosowania może być zmieniony.
Zarejestrowane stowarzyszenia kontrolowane są z zewnątrz przez główne władze miasta, czyli prezydentów lub starostów.
Podstawowe cechy każdego stowarzyszenia to:
- Dobrowolność – oznacza swobodę tworzenia stowarzyszeń, dobrowolność przystępowania i występowania członków.
- Samorządność – niezależność wobec podmiotów zewnętrznych, swoboda ustalania norm oraz reguł wewnętrznych.
- Trwałość – oznacza, że istnieje niezależnie od konkretnego składu osobowego swoich członków (pod warunkiem, że będzie ich co najmniej 15 w stowarzyszeniu rejestrowym lub 3 jeśli jest to stowarzyszenie zwykłe).
- Niezarobkowy cel – oznacza, że celem stowarzyszenia nie jest przysparzanie członkom korzyści majątkowych.
- Działanie na rzecz wspólnego dobra.
Korzyści rejestracji stowarzyszenia w KRS
Prawnie działające stowarzyszenia powinny być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. W ten sposób otrzymują one osobowość prawną, a co za tym idzie możliwość rozwoju, zakładanie własnych oddziałów w regionie, przyjmowanie darowizn oraz nowych członków etc.
Kolejną ważną rzeczą jest możliwość realizacji swoich celów poprzez pozyskiwanie grantów, czyli wsparcia finansowego bądź pozafinansowego. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek dotyczący oferowanego grantu wraz z uzasadnieniem. Wnioski te oceniane są przez fundatora bądź wybraną komisję, którzy wybierają najciekawsze z nich do realizacji, proponując określony sposób ich finansowania bądź pomocy w organizacji. Sposób ten jest zwykle szczegółowo regulowany w umowie pomiędzy organizatorem grantu a jego beneficjentem.
Jeśli organizacja chce zrealizować większy projekt i poszukuje na to środki, może ubiegać się o Fundusze Europejskie. Organizacja z osobowością prawną, w przeciwieństwie do stowarzyszenia zwykłego, może składać wnioski o dotacje unijne. Dodatkowo, dla ułatwienia, wystarczy że odpowie na kilka pytań ze strony:
i wtedy wyszukiwarka dotacji unijnych pozwoli dowiedzieć się, jakie są możliwości pozyskania środków dla interesujących organizację projektów.
Aby móc skorzystać z dotacji unijnych czy brać udział w konkursach i grantach, tak jak wspomniałam, trzeba być stowarzyszeniem z osobowością prawną, czyli należy jedynie wypełnić wnioski do KRS. Wpis stowarzyszenia do KRS jest wolny od opłat sądowych, wystarczy złożyć wniosek o zwolnienie z opłaty za rejestrację. Jedynie wpis do rejestru przedsiębiorstw, czyli rejestracja działalności gospodarczej stowarzyszenia wiąże się z opłatą w wysokości 1500 złotych (1000 zł za wpis do rejestru przedsiębiorców + 500 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).
Podstawa prawna tworzenia i funkcjonowania stowarzyszenia:
Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989r. "Prawo o stowarzyszeniach" (Dz. U. z 1989 nr 20 poz. z późn. zm.)
Źródło: informacja własna