Trzecia odsłona projektu prowadzonego przez DPD Polska we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom, podobnie jak w poprzednich latach skierowana była do uczniów będących pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych lub rodzin zastępczych, uczących się w ostatnich klasach liceów, techników i szkół zawodowych. Program oferuje możliwość ubiegania się o kursy, które ułatwiają spełnienie zawodowych marzeń i start w dorosłe życie. W tym roku laureatami zostało aż siedmioro młodych ludzi.
Najciekawsze i najlepiej uzasadnione zgłoszenia, poparte pozytywną oceną ze strony wychowawców, nagradzane są kursami zawodowymi, dzięki którym młodzi, ambitni uczniowie pozbawieni na co dzień wsparcia ze strony biologicznych rodzin mają szansę łatwiej wejść w dorosłość. Dzięki tegorocznej pomocy DPD sfinansowane będą m.in. kursy operatora wózków widłowych, kroju i szycia, spawalniczy, matematyczny, profesjonalny kurs pierwszej pomocy, a także prawa jazdy kategorii B+E. Wśród zawodów, do których dążą podopieczni programu, są m.in. nauczyciel, logistyk, mistrz kroju i szycia, spawacz i dekarz. W poprzednich edycjach partnerzy nagrodzili m.in przyszłego architekta, fizyka jądrowego, mistrza kulinarnego i księgową.
Procedura konkursu wymaga od kandydatów jak największej proaktywności, dając im jednocześnie poczucie, że mają realny wpływ na własne życie. Zamiast gotowych rozwiązań laureaci otrzymują narzędzie – kurs, szkolenie – pomocne w dążeniu do usamodzielnienia się, a wcześniej muszą wykazać wysoką motywację i samodzielnie wyszukać odpowiedni kurs.
– Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że młodzież opuszczająca domy dziecka z coraz większym trudem się usamodzielnia i dlatego laureaci otrzymują od nas narzędzie zamiast łatwego rozwiązania. W ten sposób uczymy ich, że wiele zależy od nas samych i trzeba brać sprawy w swoje ręce – mówi Małgorzata Maj, rzeczniczka DPD Polska.
DPD Polska jest także od czterech lat uczestnikiem innej akcji Towarzystwa Nasz Dom – „Listu do świętego Mikołaja”. Pracownicy firmy co roku odpowiadają na listy setki dzieci i spełniają ich świąteczne marzenia. Akcja jednoczy pracowników wokół potrzeb dzieci, które podążają przez życie bardziej wyboistą drogą.
– Obecność firmy DPD Polska przy naszych inicjatywach na rzecz dzieci, które nie wychowują się we własnych rodzinach, jest konkretna, cenna i inspirująca. Program stypendialny „Kierunek Samodzielność” oraz list do Św. Mikołaja odpowiadają na realne potrzeby dzieci, podążają za ich marzeniami, pokazują im drogi rozwoju, uczą sprawczości i brania odpowiedzialności za swój los. Dlatego jesteśmy dumni, że DPD Polska towarzyszy nam we wspieraniu podopiecznych Towarzystwa Nasz Dom, a tym samym ma duży wkład w zmianę jakościową systemu pomocy dziecku i jego najbliższych – mówi Elżbieta Prządka, koordynatorka ds. współpracy z partnerami zewnętrznymi, Towarzystwo Nasz Dom.
Program „Kierunek Samodzielność” prowadzony we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom jest realizowany w ramach Driving Change™, podejścia DPDgroup do społecznej odpowiedzialności biznesu. Priorytety CSR wiążą się bezpośrednio z podstawowym obszarem działalności firmy, jakim jest doręczanie przesyłek, i obejmują następujące postulaty: „neutralni dla środowiska”, „przyjazna logistyka miejska”, „bliżej społeczności” i „innowacyjna przedsiębiorczość”.
Towarzystwo Nasz Dom
Towarzystwo Nasz Dom zostało założone w 1921 roku przez m.in. Janusza Korczaka. W centrum jego działań jest dziecko, które znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej. Towarzystwo koncentruje się na dzieciach, których prawo do wychowania w rodzinie jest zagrożone czy chwilowo niemożliwe do respektowania. Celem jest umożliwienie im wszechstronnego rozwoju, ochrony ich praw i przygotowanie do dorosłego, odpowiedzialnego życia.
Główne zadania Towarzystwa Nasz Dom
• Prowadzenie akcji „Góra Grosza”,
• Pomoc materialna dzieciom i rodzinom w ramach Funduszu Grantowego im. Janusza Korczaka,
• Wsparcie w rozwoju dzieci i ich rodzin w domach prowadzonych przez Towarzystwo we Wrocławiu, Przemyślu, Mrągowie i Krakowie,
• Wsparcie rodzin zastępczych oraz szkolenia kandydatów na opiekunów zastępczych (Ośrodek Port Warszawa),
• Wsparcie rodzin adopcyjnych (Poradnia Port Mazowsze),
• Pomoc rodzinom w kryzysie (Ośrodki: Port Słupsk i Port Wrocław),
• Towarzystwo posiada wyłączną licencję na program Pride w Polsce (szkolenia na rodziny zastępcze i adopcyjne).
Więcej o działaniach Towarzystwa Nasz Dom:
www.towarzystwonaszdom.pl
https://www.facebook.com/towarzystwonaszdom/
Źródło: Organizatorzy