Zakończył się III etap konkursu na stanowisko dyrektora NIW-CRSO
Komisja Konkursowa nadzorująca konkurs na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego informuje, że w dniach 3-4 czerwca odbył się III etap konkursu.
Etap III obejmował sprawdzenie poziomu wiedzy kandydatów w zakresie wymaganym na stanowisku dyrektora tej instytucji oraz znajomości języka angielskiego w stopniu umożliwiającym wykonywanie zadań dyrektora Instytutu (zgodnie z Ustawą o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego).
Ocenę wiedzy - przy zachowaniu pełnej poufności procesu przygotowywania pytań - przeprowadzono na podstawie:
- testu jednokrotnego wyboru składającego się z 21 pytań oraz
- rozmowy z Komisją, w trakcie której kandydatkom i kandydatom zadano cztery te same pytania.
Pytania zadawali przedstawiciele Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Rady NIW-CRSO, Szefa KPRM i Rady Działalności Pożytku Publicznego.
- Z 10 osób zakwalifikowanych do etapu III do testu w dniu 3 czerwca 20204 r. przystąpiło ostatecznie 8 osób; dwie kandydatki wycofały się z konkursu. Nadzór nad przebiegiem egzaminu testowego sprawowało troje członków komisji konkursowej. Test został sprawdzony komisyjnie dnia 4.06.2024 r.
- Do rozmowy w dniu 4 czerwca przystąpiło 6 osób; dwoje kandydatów zrezygnowało z dalszego udziału w konkursie. Znajomość języka angielskiego weryfikowano na podstawie certyfikatu, a w przypadku jego braku w bezpośredniej rozmowie przeprowadzonej przez ekspertkę KPRM z wykształceniem lingwistycznym i kwalifikacjami egzaminatora KSAP.
Komisja konkursowa obradowała 5 czerwca 2024 r. w celu zakwalifikowania kandydatek i kandydatów do IV etapu, tj. wysłuchania publicznego.
Decyzją komisji do tego etapu dopuszczono następujących czworo kandydatów (porządek alfabetyczny):
- Michał Braun
- Adela Gąsiorowska
- Michał Guć
- Mirella Panek – Owsiańska
Do etapu wysłuchania publicznego nie zakwalifikowali się:
- Jerzy Zaborowski
- Mariusz Kołodziejski.
Wszystkim kandydatom bardzo serdecznie dziękujemy za udział, a także za trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Osobom, które wezmą udział w wysłuchaniu, gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia i sukcesów!
Jednocześnie Komisja informuje, że w związku z otrzymanymi przez Departament Społeczeństwa Obywatelskiego informacjami na temat kandydata pana Michał Gucia (autor nadesłanych do DOB wiadomości nie wyraził zgody na ujawnienie swojego nazwiska) komisja zadecydowała o poinformowaniu kandydata w trakcie spotkania o tym fakcie i poprosi o odniesienie się do nich w trakcie bezpośredniej rozmowy. Pan Michał Guć udzielił wyjaśnień i odpowiedział na pytania komisji. Dnia 5.06 dostarczył mailowo dodatkową dokumentację, która potwierdziła przedstawione dzień wcześniej wyjaśnienia.
Na posiedzeniu komisji w dniu 5.06.2024 r. wysłuchano komentarza pracownika wydziału prawno – legislacyjnego DOB ze stopniem doktora nauk prawnych na temat kryterium nieposzlakowanej opinii w ujęciu obowiązującego prawa, orzecznictwa i doktryny. Następnie Komisja przeprowadziła dyskusję i podjęła zgodną decyzję, że przyjmuje i uznaje za wystarczające wyjaśnienia pana Michała Gucia dotyczące części zgłoszeń złożone z perspektywy pracownika samorządowego.
Komisja poddała osobnej dyskusji wypowiedź pana Gucia w mediach społecznościowych, która była przedmiotem jednej ze zgłoszonych kontrowersji. Omówiono wyjaśnienia kandydata złożone przez niego podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przyjęto do wiadomości złożone przed komisją przeprosiny i wyrazy ubolewania.
Następnie Komisja poddała pod głosowanie kwestię, czy wspomniany wpis powinien zadecydować o kwalifikacji do zasadniczego głosowania kandydatury do etapu wysłuchania publicznego. Pan Michał Guć większością głosów został dopuszczony etapu wysłuchania publicznego.
Kwalifikując kandydata do IV etapu Komisja uznała, że poinformuje opinię publiczną o sposobie rozpatrzenia tych wątpliwości, o złożonych wyjaśnieniach i efekcie dyskusji, a następnie poinformuje o tym szczegółowo przewodniczącą Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Zachęcamy organizacje pozarządowe do zadawania pytań podczas wysłuchania publicznego