Zakończmy kobietobójstwo! Rozpoczyna się 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć
16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Women’s Global Leadership Institute i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Do kampanii dołącza co roku ponad 2000 instytucji, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i osoby prywatne w około 180 krajach na całym świecie, których celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć, która dotyka w szczególności dziewcząt i kobiet.
Kampania 16 Dni rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończy 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Ma to na celu symboliczne zaznaczenie związku pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.
Co roku wybierany jest temat przewodni kampanii, wokół którego organizowane są różne wydarzenia; lokalne inicjatywy wybierają temat bliski specyfice bieżących problemów w ich kraju czy regionie.
W 2022 roku Kampania kontynuuje temat zakończenia kobietobójstwa (angielski: end femicide) z 2021 roku, zwracając szczególnie uwagę na te grupy kobiet, które są bardziej narażone na przemoc i zabójstwa.
Koordynatorką Kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć w Polsce jest Fundacja Autonomia. Prowadzi stronę internetową kampania16dni.pl z najważniejszym informacjami o kampanii oraz kalendarz wydarzeń. Każda grupa, organizacja czy osoba prywatna, która organizuje jakieś wydarzenie, konferencję, warsztaty itp. w ramach Akcji 16 Dni może dodać swoje wydarzenie do kalendarza. W ten sposób tworzy się ogromna mapa działań w całej Polsce.
Wojna a przemoc
Fundacja Autonomia w tym roku swoje działania skupia na prewencji przemocy i reagowaniu na przemoc ze względu na płeć w krajach objętych działaniami wojennymi i w krajach udzielających schronienia.
Kobiety stanowią 96% dorosłych osób poszukujących w Polsce schronienia po 24 lutego 2022. Czas wojny i działań zbrojnych to czas ogromnego zagrożenia przemocą ze względu na płeć wobec kobiet* i dziewczynek* oraz osób z grup mniejszościowych.
Od 2014 r., wraz z wojną we wschodniej Ukrainie i zwiększoną obecnością wojskową na zamieszkałych obszarach, wzrosła liczba zgłoszonych przypadków przemocy ze względu na płeć, w tym seksualnej (SGBV – sexual and gender-based violence), na przejściach granicznych na kierunkach wjazdowych i wyjazdowych. Wojna i okupacja doprowadziły do przemocy seksualnej związanej z konfliktami w całej Ukrainie.
Na dzień 3 czerwca 2022 r. zespół monitorujący wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka otrzymała zgłoszenia 124 domniemanych aktów przemocy. Odnotowano również 50-procentowy wzrost liczby zgłoszonych przypadków przemocy w rodzinie od 2018 r. do 2020 r.
Uchodźczynie są również narażone na zwiększone ryzyko przemocy ze względu na płeć, w tym seksualnej (SGBV), handlu ludźmi i wyzysku, przemocy strukturalnej i interpersonalnej. Badania SEREDA wskazują, że przemoc ta jest długotrwała – zaczyna się przed wysiedleniem, trwa w okresie konfliktu i tranzytu, aż do czasu udzielenia azylu.
Ryzyko przemocy wzrasta wraz z czasem trwania podróży uchodźców i migrantów: im dłuższa podróż, tym bardziej ryzykowna. Ryzyko SGBV rośnie wzdłuż szlaków tranzytowych, a nawet już po przybyciu do azylu(1).
Zaproszenie na seminarium
Po ponad 250 dniach od interwencji zbrojnej Rosji przeciwko Ukrainie, zapraszamy ekspertki/ów, decydentki/ów, pracownice/ków pierwszego kontaktu, udzielających wsparcia m.in. prawnego, psychologicznego oraz wolontariuszki/y i inne zainteresowane osoby, do spotkania, na którym wymienimy się wiedzą i dotychczasowymi doświadczeniami, także w zakresie współpracy na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym, w odniesieniu do zapobiegania i reagowania na przemoc wobec kobiet* w czasach konfliktów zbrojnych.
8 grudnia fundacja zaprasza na seminarium on-line, organizowane w partnerstwie z Urzędem Miasta Krakowa oraz Przedstawicielstwem Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce pn: „Zapobieganie i reagowanie na przemoc ze względu na płeć w krajach objętych działaniami wojennymi i krajach udzielających schronienia”.
Seminarium będzie okazją do poznania problemów, dobrych praktyk i rekomendacji. Chcemy także zastanowić się nad możliwościami zwiększenia wpływu lokalnych organizacji specjalistycznych na międzynarodowe i krajowe strategie i działania w obszarze bezpieczeństwa i działań humanitarnych.
Organizując seminarium niemal w przeddzień Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, chcemy podkreślić, że zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć, nie tylko w trakcie konfliktów zbrojnych, to kwestia ochrony podstawowych praw człowieka i globalnego bezpieczeństwa.
Potrzebujemy nie tylko działań interwencyjnych, ale także prewencyjnych oraz skuteczniejszego transferu wiedzy i doświadczeń z organizacji specjalistycznych i uwzględniania ich w międzynarodowych strategiach bezpieczeństwa i działaniach humanitarnych. Potrzebujemy nowych strategii bezpieczeństwa.
Warsztaty WenDo – feministyczna samoobrona
Jednym z głównych działań prewencji przemocy, jakie fundacja prowadzi stale, są warsztaty WenDo.
WenDo to metoda przeciwdziałania przemocy, asertywności i samoobrony. Łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Organizowane jest dla o dla dziewczynek, nastolatek i dorosłych. WenDo pozwala na lepsze określanie i wyznaczanie swoich granic, określanie, kiedy Twoje granice są przekraczane i daje wskazówki, co robić w takich sytuacjach. Wzmacnia asertywność, ułatwia podejmowanie decyzji i wskazuje, jak się bronić w sytuacjach ataku/napaści. Daje możliwości, aby poczuć swoją moc, odzyskać siłę, uwolnić głos. Daje narzędzia do tego, aby przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy i w domu.
W ramach kampanii odbędzie się 13 warsztatów WenDo w całej Polsce, koordynowanych przez Autonomię.
Dołącz do Kampanii 16 Dni
Zapraszamy do włączenia się w Kampanię 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć.
- Strona Kampanii 16 Dni
kampania16dni.pl - Kalendarium wydarzeń Kampanii – dowiedz się, co się będzie działo, dopisz swoje wydarzenie!
- Informacje i zapisy na seminarium „Zapobieganie i reagowanie na przemoc ze względu na płeć w krajach objętych działaniami wojennymi i krajach udzielających schronienia”
8 grudnia 9:00-13:00
https://autonomia.org.pl/aktualnosci/seminarium - WenDo
https://autonomia.org.pl/odkryj-moc-i-dzialaj/wendo/
(1) – Raport „Ani jednego bezpiecznego miejsca”: Uchodźcy z Ukrainy a ryzyko przemocy, wyzysku. Pełna wersja raportu (EN): https://www.birmingham.ac.uk/Documents/college-social-sciences/social-policy/iris/2022/sereda-cee.pdf
Źródło: Fundacja Autonomia