26 czerwca 2010 zakończył się w Tarnowie Opolskim projekt Sztuka Nie Śpi
Projekt ten, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, trwał 4 miesiące w trakcie których, mieszkańce Tarnowa Opolskiego mieli okazję uczestniczyć w warszatatch plastyczno – fotograficzno – graficznych. \
W trakcie trwania warsztatów organizator – Opolski Projektor Animacji Kulturalnych wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zapewniali opiekę na dziećmi.
Projekt rozpoczął się zajęciami z zakresu plastyki z trenerem – Krzysztofem Skolarczyk. Uczestnicy poznawali takie pojęcia jak barwa, kompozycja, gama. Tworzyli w grupach własne instalacje, malowali, rysowali.
Po bloku plastycznym nastąpiło spotkanie z ekspertem ds. Camery obcury. Pokaz tej najprostrszej camery miał uświadomić uczestnikom , iż nawet najprostszą puszką po kawie można wykonać zdjęcie, wystarczy wiedzieć jak.
Spotkanie było wprowadzeniem do zajęć fotograficznych. W ciągu kilku następnych tygodni trener Ania Marcinkowska uczyła uczestników pracy w ciemni, pracy z camerą obcurą oraz tłumaczyła na co należy wracać uwagę by wykonać dobre zdjęcie. Nabytą wiedzę uczestnicy mogli wykorzystać w trakcie plenerów fotograficznych, w trakcie których fotografowali Tarnów Opolski co miało na celu wzbudzić identyfikację z własnym miejscem zamieszkania.
Zdjęcia z plenerów wykorzystywane były w trakcie zajęć z grafiki komputerowej. Uczestnicy projektowali przypinki z własnymi zdjęciami oraz plakaty, promujące wystawę ich zdjęć.
25 czerwca odbyła się konferencja podsumoującą projekt Sztuka Nie Śpi. Już następnego dnia -26 czerwca – na placu przy OSP w Tarnowie Opolskim wszyscy uczestnicy wspólnie przygotowywali wystawę własnych zdjęć. Każdy uczestnik wykonywał plansze na której ukazywał swój Tarnów Opolski. Podsumowaniem 4 miesięcznych warsztatów, była również Mapa Naszego Sąsiedztwa – mapa Tarnowa Opolskiego, na której oznaczone były zdjęciami uczestników najważniejsze miejsca w miejscowości. W trakcie wystawy uczestnicy rozdawali mieszkańcom Tarnowa Opolskiego przypinki z wykonanymi przez nich zdjęciami.