30 grudnia 2014 r. zakończyła się realizacja projektu „Seniorzy XXI wieku”, realizowanego przez Fundację Oświatową im. ks. S. Konarskiego, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Celem projektu było zwiększenie dostępu seniorów do edukacji pozaformalnej poprzez organizację bezpłatnych, różnorodnych zajęć.
Projekt organizowany był dla osób powyżej 60. roku życia, mieszkających na terenie Dzielnicy Prądnik Czerwony oraz w dzielnicach z nią sąsiadujących.
Zajęcia cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem seniorów. Podczas rekrutacji telefon Fundacji niemalże nie przestawał dzwonić. Niestety z powodu ograniczonej liczby miejsc nie wszyscy mogli skorzystać z oferty tych zajęć, na których najbardziej im zależało. Pod koniec września doszło do ich rozpoczęcia.
Pierwsze „wystartowały” Panie uczęszczające na zajęcia z nordic walkingu, które pod czujnym okiem trenera (Wojciecha Kubli) nauczyły się w jaki sposób dobrać wysokość kijków, jak je ustawić i jak prawidłowo z nimi chodzić, a następnie przemierzały okolice szlifując swoje umiejętności. Między uczestniczkami nawiązała się bardzo pozytywna relacja, która była efektem więzi między seniorkami a panem Wojtkiem, z którym Panie nie tylko trenowały, ale i miło rozmawiały.
Następnie ruszyły zajęcia komputerowe. Uczestnicy - zwłaszcza grupy podstawowej - byli przerażeni tym co może ich na tych zajęciach czekać. Jednak cierpliwość oraz zaangażowanie prowadzącego ten kurs Piotra Brody oraz licznej rzeszy wolontariuszy sprawiły, że seniorzy nie tylko wychodzili z zajęć zadowoleni i bogatsi o wiedzę oraz umiejętności, ale również chcieliby kontynuować te zajęcia w przyszłości.
Podczas realizacji projektu seniorzy mieli możliwość realizacji swoich ambicji artystycznych zarówno podczas zajęć plastycznych z elementami decoupage’u ale również podczas zajęć fotograficznych. Podczas zajęć plastycznych uczestnicy uczyli się techniki decoupage’u i stosowali ją do ozdoby różnych przedmiotów tj. lustra, skrzyneczki, bombki. Ponadto mogli spróbować swoich sił w tworzeniu m.in. martwej natury za pomocą suchych pasteli. Efekty były dla samych seniorów, ale również prowadzącej zajęcia pani Haliny Bujko i pracowników Fundacji zaskakujące. Można śmiało powiedzieć , że podczas zajęć powstało kilka dzieł sztuki.
Z kolei podczas zajęć fotograficznych seniorzy pod czujnym okiem Jana Nowaka oraz wolontariuszy najpierw uczyli się obsługi aparatów fotograficznych a następnie wykonywali zdjęcia np. podczas sesji zdjęciowej w Parku Zakonu Pijarów. Na koniec zajęć odbył się konkurs w dwóch kategoriach: portret i pejzaż. W obydwu zwyciężyły Panie.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się kurs języka angielskiego. Seniorzy uczęszczali na zajęcia prowadzone przez panią Edytę Ptaszyńską wymagającą i doświadczoną nauczycielkę, która zadawała seniorom zadania domowe, robiła testy i ani na chwilę nie dała im odetchnąć. Na szczęście zajęcia prowadzone były w milej atmosferze i to sprawiło, że z każdych zajęć uczestnicy wychodzili zadowoleni, a kiedy nadszedł ich koniec pojawiło się wzruszenie.
Oprócz tego typu zajęć podczas realizacji projektu odbyły się również wykłady dotyczące zdrowego i aktywnego stylu życia oraz wolontariatu. Uczestnicy mogli się na nich dowiedzieć tego jak zdrowo się odżywiać, jaką aktywność powinni i mogą podejmować oraz tego jak zostać wolontariuszem i na co zwracać uwagę podczas pracy wolontaryjnej.
Ponadto seniorzy mieli możliwość korzystania z warsztatów fakultatywnych, podczas których wolontariusze służyli pomocą i radą. Spotkania te przyniosły wiele korzyści dla obydwu stron.
W imieniu Fundacji dziękujemy wszystkim Seniorom za uczestnictwo w zajęciach a prowadzącym oraz wolontariuszom za pomoc w ich realizacji. Mamy nadzieje, że wszyscy zaangażowani w realizacje tego projektu będą go miło i ciepło wspominać.
W tym miejscu nie może również zabraknąć podziękowań dla naszych wspaniałych prowadzących, którzy w sposób niezwykle profesjonalny i pełen zaangażowania prowadzili zajęcia , a także dla wolontariuszy, którzy dzielnie asystowali prowadzącym zajęcia i pomagali w realizacji projektu.
Źródło: Fundacja Oświatowa im.ks. S. Konarskiego