Z dumą ogłaszamy zakończenie projektu „Działamy dla Klimatu!”. Projekt, realizowany przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Stowarzyszenie Ecologist without Borders (EBM) ze Słowenii oraz organizację Norsensus Mediaforum z Norwegii, miał na celu zwiększenie partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz ich zaangażowania w lokalną politykę dotyczącą ekologii i zmian klimatu.
Projekt miał przed sobą następujące cele:
- Wzrost partycypacji młodzieży, by stała się aktywną częścią społeczności lokalnej na terenie Poznania i pobliskich gmin, angażując się w działania proekologiczne.
- Zaangażowanie w polityki lokalne młodych obywateli, by wykazali się zainteresowaniem i aktywnością w polityce lokalnej dotyczącej zmian klimatu, co przejawiało się m.in. organizacją szkolnych kampanii ekologicznych i działań obywatelskich.
- Utworzenie Szkolnych Klubów Młodego Obywatela (SKMO), czyli struktur rozwijających wolontariat i aktywność obywatelską w 25 szkołach!
Projekt obejmował szeroki zakres działań, które miały na celu przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i ochronie środowiska. W ramach projektu przeprowadzono liczne warsztaty dla nauczycieli, uczniów, uczennic oraz przedstawicieli samorządów i rad młodzieżowych. Uczestnicy projektu zdobyli wiedzę i umiejętności związane m.in. z ekologią, zmianami klimatu, wpływem życia codziennego na środowisko, nawiązywaniem współpracy na płaszczyźnie społeczność lokalna – władze lokalne – szkoła i planowaniem kompleksowych działań oraz tworzeniem i realizacją inicjatyw obywatelskich.
Warsztaty w szkołach dotyczyły tematów związanych z ekologią, zmianami klimatu i sposobami minimalizacji śladu węglowego. Młodzież miała okazję uczestniczyć oprócz tego w warsztatach dotyczących tworzenia młodzieżowych kampanii społecznych, organizowania inicjatyw (takich jak debaty oksfordzkie) czy prowadzenia Szkolnego EKO Budżetu Obywatelskiego. To pozwoliło na późniejsze działania, podczas których wiedza była wykorzystywana w praktyce! Młodzież zaangażowała się w różnorodne inicjatywy, takie jak kampanie ekologiczne (plakaty o smogu czy happening o roli owadów w ekosystemie), akcje dla lokalnych społeczności (“sprzątanie świata” czy zazielenianie terenów wokół szkoły), debaty oksfordzkie na temat ekologii oraz Szkolne EKO Budżety Obywatelskie (udało się zorganizować szkolne budżety obywatelskie, które skupiły się na projektach ekologicznych).
Projekt nie odbywał się jedynie w murach szkół. Za nami webinaria dla urzędników i otwarte konferencje (jedna online i jedna stacjonarna) nt. aktywności obywatelskiej dot. ekologii. Wydaliśmy również serię poradników dostępną elektronicznie na naszej stronie! https://www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko/pagesView,19,Baza-wiedzy,PL.
Wierzmy, że projekt pozostawił trwały ślad i dzięki niemu młodzież stała się bardziej świadoma i zaangażowana w działania na rzecz ochrony środowiska. Projekt ten dowiódł, że młodzież może odgrywać kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów środowiskowych i wpływać na politykę lokalną.
By dowiedzieć się więcej o projekcie i śledzić nasze dalsze działania, zapraszamy na Facebooka Stowarzyszenia CREO @centrumcreo.
Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.