Mimo odwołania tradycyjnych warsztatów badawczych i obozów naukowych, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci szybko zorganizował dla swoich tegorocznych stypendystów całą paletę zdalnych propozycji pracy nad rozwojem talentów i zainteresowań.
Zdolni wymagają wsparcia
Stowarzyszenie działa nieprzerwanie już niemal 40 lat. Wspiera w rozwoju swoich stypendystów zapewniając im bezpłatny udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni i instytutów Polskiej Akademii Nauk: obozach naukowych, stażach badawczych, seminariach oraz spotkaniach wielodyscyplinarnych. Dla młodych artystów (muzyków i plastyków) organizuje specjalistyczne warsztaty, muzyczne i plastyczne, koncerty i wystawy.
Pomaga też finansowo w realizacji działań służących rozwojowi, np. w udziale w muzycznych kursach mistrzowskich, konkursach międzynarodowych i zakupie sprzętu laboratoryjnego. Nie przyznaje stypendiów pieniężnych o charakterze czysto socjalnym. Ale równocześnie stara się ograniczyć bariery finansowe do minimum: bezpłatny jest udział, zakwaterowanie, wyżywienie i materiały, organizacja zwraca również koszty podróży uczestnikom.
Pandemia zdemolowała plany stowarzyszenia
-Zostaliśmy zmuszeni do odwołania 7 warsztatów, 8 koncertów, finisażu wystawy prac plastycznych, wyjazdów zagranicznych, a przede wszystkim obu obozów w Serocku - opowiada Maria Mach, dyrektor Biura KFnrD, dawna stypendystka. Obozy w Serocku to coroczne najważniejsze wydarzenia w kalendarzu organizacji, kultowe dla stypendystów i absolwentów spotkania z nauką na najwyższym poziomie. Odwiedzali je najwybitniejsi polscy badacze, znakomici twórcy, bardzo liczni dawni stypendyści, którzy wracali prowadzić zajęcia dla młodszych kolegów i ponownie poczuć niesamowitą atmosferę tych obozów. - Dwa spośród odwołanych warsztatów: filmowe i humanistyczne udało się zrealizować zdalnie. Częściowo zrealizowaliśmy też w tej formie warsztaty na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
W miejsce odwołanych zajęć pojawiły się jednak nowe projekty. Bardzo sprawnie wolontariusze stowarzyszenia zaczęli prowadzić dla stypendystów zajęcia przez internet. Uruchomiono kilkadziesiąt zdalnych tutoriali w małych 4-5 osobowych grupach. Dotyczyły bardzo różnych problemów naukowych, zwykle bardzo zaawansowanych. Część z nich została już zakończona, część trwa, w planach są kolejne.
Odbyły się też dwa koncerty w Zamku Królewskim, wprawdzie bez publiczności, ale rejestrowane i udostępniane w naszych mediach społecznościowych. Funduszowi muzycy wzięli też udział w zabawie we wspólne zdalne muzykowanie - nagrywanie wybranych utworów we fragmentach i montowanie takich "wspólnych" występów w całość.
-Dla naszych plastyków w czasie izolacji mieliśmy cykl zdalnych warsztatów i spotkań z absolwentami Funduszu. Udało się nam też, dzięki życzliwości Alior Banku, przekazać najbardziej potrzebującym z Was sprzęt komputerowy do zdalnej nauki - relacjonuje Maria Mach.
Sytuacja epidemiczna jest wciąż niejasna. Mimo to nieśmiałe plany powrotu do działań poza internetem są już dość zaawansowane. Być może w trakcie wakacji uda się zorganizować dwa obozy naukowe.
Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021
Trwa nabór nowych wniosków o przyjęcie do programu na kolejny rok szkolny.
Na zgłoszenia uczennic i uczniów z całej Polski pozostało niewiele czasu. Termin upływa 30 czerwca.
Po rejestracji kandydaci powinni przygotować list – wypowiedź dotyczący swoich zainteresowań i sposobów ich rozwijania. Dodatkowo warto dołączyć np. swoje najlepsze próbki literackie lub własne prace badawcze z różnych dziedzin.
Wnioski wraz z całą dokumentacją są rozpatrywane w 4-stopniowej procedurze kwalifikacyjnej, w której uczestniczą specjaliści z poszczególnych dziedzin, pedagodzy i psycholodzy.
Podstawowym kryterium przyjęcia do grona stypendystów są wyniki pracy w zakresie zainteresowań. Ocena wniosków potrwa do września. O wynikach kwalifikacji dowiemy się w październiku.
Corocznie w programie jest ponad 500 nastolatków zafascynowanych nauką i sztuką.
Więcej informacji na ten temat na stronie fundusz.org/rekrutacja
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci