5 grudnia wyłonieni zostali finaliści II edycji Konkursu „Odkryj e-wolontariat”, organizowanego przez Fundację Moje Stypendium. Jeszcze przez dwa dni, do 22 grudnia, potrwa internetowe głosowanie, w którym głos oddać może każdy internauta. Nie zmarnujmy więc okazji i wybierzmy swojego kandydata. Głosy oddawać można na stronie www.e-wolontariat.pl.
Przy tej okazji warto przypomnieć laureatów pierwszej edycji konkursu, których poznaliśmy na Finałowej Gali 23 marca w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Od wyłonienia zwycięzców i przekazania im nagród minęło już ponad pół roku. Postanowiliśmy zapytać ich, co od tamtego czasu zmieniło się w ich działalności, czy udało im się przyciągnąć kolejnych e-wolontariuszy i jak spożytkowali pieniądze zdobyte w konkursie.
E-Amazonki
Pół roku po przyznaniu Federacji I nagrody w konkursie „Odkryj e-wolontariat” zapytaliśmy odpowiedzialnych za przedsięwzięcie, co takiego w ich działalności zmieniła ta nagroda i jak wpłynęła na ich działalność. Maciej Szpakowski z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” uznał, że nagroda nagłośniła ich działalność.
- To była bardzo dobra okazja do pokazania się na zewnątrz – mówił w rozmowie z ngo.pl. - Dzięki temu pojawiliśmy się w mediach, między innymi w czasie poświęconej Amazonkom audycji w radiowej „Trójce”. Przyznanie nagrody uzmysłowiło nam także, jak wiele osób docenia to, co robimy.
Szpakowski ocenił, że od czasu odebrania nagrody do inicjatywy przyłączyło się około 500 wolontariuszek zarejestrowanych jako użytkowniczki. Wzrosła także dzienna liczba odwiedzających stronę. Z 700 gości rok temu, do około tysiąca obecnie.
Jedyny taki Zakątek
- Duże zmiany przyniósł już sam udział w konkursie – powiedział przedstawiciel nagrodzonego stowarzyszenia Michał Lisecki. - Przy okazji mobilizacji znajomych, przyjaciół i wszystkich, którym nasza działalność, a tym samym dobro naszych dzieci, nie są obojętne, mieliśmy okazję realizować jeden z naszych głównych celów statutowych, czyli działanie na rzecz propagowania idei otwartego społeczeństwa w stosunku do osób z zespołem Downa.
Nagrodzonym ciężko określić, ilu nowych wolontariuszy pojawiło się na stronie Zakątka 21. Lisecki stwierdził jednak, że z każdym miesiącem przybywa nowych użytkowników portalu, a jak sam to ujął - stanowią oni ważną, jeśli nie najważniejszą, część Stowarzyszenia.
Większość pieniędzy zdobytych przez Zakątek 21 w konkursie posłużyło do organizacji II Zakątkowego Zlotu, który odbył się czerwcu nieopodal Żywca. W obfitującym w warsztaty, wykłady i wspólne zabawy wydarzeniu wzięło udział około 80 osób.
Łódzki Fenomen
Trzecie miejsce w konkursie zajęła Fundacja Normalne Miasto „Fenomen”. Łódzcy aktywiście, znani z organizacji Łódzkiej Masy Krytycznej, nagrodzeni zostali za zorganizowanie internetowej akcji „Rowerowe Absurdy – Seek & destroy”. Strona internetowa Łódzkiej Masy Krytycznej umożliwiała mieszkańcom Łodzi zgłaszanie i opisywanie komunikacyjnych absurdów, z którymi ci spotykali się przemieszczając się po mieście. Zgłoszenia nadsyłane przez rowerowych zapaleńców, po odpowiednim zredagowaniu, były wysyłane przez aktywistów „Fenemenu” do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.
Przedstawiciel Fundacji „Fenomen” Hubert Barański przyznał, że nagroda w konkursie „Odkryj e-wolontariat” dała im poczucie, że to co robią jest dobre, rozpoznawalne i doceniane. Na pytanie, czy sukces w konkursie przysporzył fundacji nowych e-wolontariuszy Barański odpowiedział, że nowi wolontariusze pojawiają się ciągle.
- Nasza działalność opiera się głównie na aktywności w internecie. Gdyby nie forma współpracy jaką jest e-wolontariat, wiele rzeczy jakimi się zajmujemy w ogóle nie mogłoby zaistnieć – mówił.
Zdobyte w konkursie pieniądze Fundacja „Fenomen” postanowiła przeznaczyć na utrzymanie i rozwój swoich stron internetowych.
Wyróżniony Przyjaciel
Chory na rdzeniowy zanik mięśni Ryng, za pośrednictwem swojej strony internetowej, uczy wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka i altruizmu. Internautom odwiedzającym stronę oferuje także swoją przyjaźń. Jacek Ryng napisał nam, że wyróżnienie w konkursie „Odkryj e-wolontariat ” było dla niego wyjątkowo motywujące.
- Umocniło mnie ono w przekonaniu, że droga, którą obrałem jest właściwa. Był to dla mnie cenny etap, swego rodzaju piękna oaza, w trudzie wędrówki przez kolejne dni - pisał Ryng. - Pomogło mi to zmobilizować się do zupełnej przebudowy mojej strony, przy zachowaniu dotychczasowych treści. Oprócz wielu nowych, już wprowadzonych funkcji, ma ogromne możliwości rozwoju.
Namawiamy do oddania głosu na finalistę II edycji. Głosowanie trwa do 22 grudnia 2010 roku.
Pobierz
-
201003260942220369
533998_201003260942220369 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna ngo.pl