Zagłębie Dąbrowskie, Śląsk Cieszyński. Szkoła Obywatelska Civitas zakończyła działalność
„Szkoła Obywatelska Civitas” to autorski projekt stworzony i zrealizowany przez Stowarzyszenie Civitas oraz czeską organizację Obcanske sdruzeni Petrklic help, w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej, przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
W okresie od października 2011 r. do czerwca 2012r. wzięło w nim udział ok. 550 uczniów z ośmiu polskich szkół ponadgimnazjalnych (obszar Zagłębia Dąbrowskiego) i z pięciu czeskich (obszar Śląska Cieszyńskiego).
Uczestnicy przeszli przez cykl stacjonarnych i wyjazdowych zajęć, w trakcie których dużo się nauczyli, także od siebie nawzajem. Podczas warsztatów umiejętności społecznych poznali aktywne sposoby słuchania, uczyli się asertywności i wyrażania swoich uczuć i emocji, rozbudzali swoją kreatywność. Rozmawiając o własnych słabościach, nad którymi można pracować i o swoich mocnych stronach, poznawali swój niepowtarzalny potencjał, budując w ten sposób poczucie własnej wartości. Poznając mechanizmy dyskryminacji, toczyli gorące, nieraz trudne dyskusje, na tematy często uważane za „tabu”. Prowadzący zajęcia trenerzy dbali o to, aby wszystko odbywało się w atmosferze akceptacji dla odmiennych opinii , w przestrzeni dla różnych poglądów. Pojawił się także temat gender (z ang. płeć społeczno-kulturowa). Okazuje się, że mimo zmieniających się czasów, stereotypy dotyczące tradycyjnych ról społecznych przypisanych kobietom i mężczyznom trzymają się mocno.
Wzmacniając wiedzę dotyczą swoich obywatelskich praw i obowiązków i możliwości korzystania z nich, poznając strukturę i działanie instytucji samorządowych w mieście, a także m.in. Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości, Centrum Wolontariatu, stali się świadomymi obywatelami, mogącymi brać czynny udział w procesach dialogu społecznego.
Pracując i działając, również w międzynarodowym towarzystwie, poszerzali horyzonty, łamali stereotypy i zacierali granice, szukali nowych możliwości do samorealizacji i pracy. Patrząc na świat z młodzieżowego punktu widzenia szukali wspólnych rozwiązań dla tych problemów społecznych, które według młodych ludzi są najważniejsze, a ponadto przy okazji świetnej zabawy poznawali historię i kulturę Polski oraz Czech.
Podczas trzydniowych warsztatów wyjazdowych do Szczyrku, ucząc się pracy metodą projektową, stworzyli świetnie przygotowane i przemyślane polsko- czeskie projekty m.in. festiwal multi-kulti, grę uliczną, podchody miejskie, spartakiadę dla dzieci. Mogą one stać się przykładami dobrych praktyk – inicjatyw obywatelskich podejmowanych przez młodych ludzi na rzecz lokalnych społeczności, stanowiąc zachętę i motywację dla innych.
Ambicją twórców projektu było m.in. propagowanie idei edukacji obywatelskiej w środowisku szkolnym. Dlatego kadra pedagogiczna polskich i czeskich szkół biorących udział w projekcie otrzymała , podczas specjalnie przygotowanych warsztatów, przykładowe scenariusze, jako inspirację do prowadzenia zajęć w zakresie edukacji obywatelskiej w ciekawy i niekonwencjonalny sposób.
Ważnym wydarzeniem była polsko-czeska konferencja podsumowująca projekt. Hasłem przewodnim spotkania była partycypacja obywatelska, a w szczególności uczestnictwo w procesie dialogu obywatelskiego młodych obywateli. Jednym z gości specjalnych był Jakub Wygnański z Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, który uważany jest za „guru” w temacie praktycznego wykorzystywania różnych form partycypacji i który w swoim wystąpieniu przedstawił kilka konkretnych, bardzo interesujących rozwiązań w tym obszarze.
Istotnym elementem konferencji była prezentacja najciekawszych projektów uczniowskich, oraz wybór najlepszego z nich przez zgromadzoną publiczność. Było dużo emocji i dużo radości. Obecni na konferencji goście z Czech mieli jeszcze możliwość zobaczyć rekreacyjno-sportową stronę Dąbrowy Górniczej: Centrum Sportów Letnich w Parku Zielona i ośrodek na Pogorii III .
Projekt się zakończył, ale kontakty jakie nawiązali polscy i czescy uczniowie na pewno przetrwają dłużej, tworząc solidną podstawę dla przyszłych wspólnych inicjatyw. Współtwórcy projektu także mają plany dalszych wspólnych działań być może w poszerzonym międzynarodowym składzie. Już we wrześniu planowany jest wyjazd grupy polskich uczniów do Czech, aby wspólnie z czeskimi kolegami dopracować wybrane projekty, które mogłyby wziąć udział w konkursie „Młodzież w działaniu”.
Kasia z ZSE w Dąbrowie Górniczej: „Warsztaty wyjazdowe do Szczyrku były świetne(…). Dużo pracy, ale w takiej atmosferze chce się pracować. Każdy swobodnie mógł się wypowiedzieć, nie było uwag, że coś mówię nie tak. Ponadto fajnie było poznać naszych rówieśników z Czech – początkowo były problemy z komunikowaniem się, ale potem było świetnie”.
Dyrekcja, nauczyciele i pedagodzy ze szkół biorących udział w projekcie bardzo pozytywnie zaopiniowali jego przebieg . W pisemnych podziękowaniach przekazanych do Stowarzyszenia Civitas, dyrektorzy szkół zarekomendowali projekt, podkreślając m.in. wysokie kompetencje kadry trenerskiej, wysoką wartość merytoryczną prowadzonych warsztatów, oraz długofalowe korzyści dla uczniów. Zgłosili także akces do kolejnych tego typu przedsięwzięć.
Dzięki dofinansowaniu UM w Dąbrowie Górniczej, od września w nowej , tym razem dąbrowskiej edycji „Szkoły Obywatelskiej Civitas” wezmą udział kolejne szkoły ponadgimnazjalne z terenu naszego miasta.
Źródło: Stowarzyszenie Civitas