Rada gminy, wycinka drzew, współpraca urzędu z organizacjami pozarządowymi, dostęp do kultury, Białystok dla Tolerancji… Osoby z lokalnych organizacji z całej Polski uczestniczące w kursie "Na Straży" rozpoczynają monitoringi w swoich miastach.
Ostatni weekend lutego w Pruszkowie spędziliśmy na wypracowywaniu celów, zadań, problemów, pytań, technik, narzędzi badawczych…. Zakończył się II zjazd w ramach kursu internetowo-stacjonarnego "Na Straży".
My, czyli kto? 15 osób z całej Polski reprezentujących organizacje, które lokalnie prowadzą od niedawna lub chcą prowadzić działania strażnicze.
Towarzyszyły nam za ścianą: grupa organizacji strażniczych kierujących działania do administracji centralnej oraz nauczycieli i nauczycielek z różnych miast, prowadzących lub chcących prowadzić praktyczną edukacją prawną w szkole.
Po co? Żeby realizować działania w interesie publicznym, czyli służących lepszemu zaspokajaniu potrzeb społecznych przez władzę. Uczyliśmy się, jak tworzyć metodologię monitoringu. Zajęcia prowadzili Jarosław Kopczuk oraz Edyta Widawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Co się działo wcześniej? Do tej pory odbył się jeden zjazd dotyczący praw człowieka. Następnie grupa pracowała przede wszystkim na platformie internetowej, czytając teksty, oglądając filmy i wykonując zadania domowe i testy z takich obszarów jak: prawa człowieka, kontrola obywatelska, zasady działania organizacji strażniczych, budowanie relacji z otoczeniem, strategie działań w interesie publicznym i analiza prawa.
Co dalej?
Wracamy do czytania treści na platformie kursu i zaczynamy pracować w mniejszych grupach nad praktycznym działaniem strażniczym, czyli własnym monitoringiem. Grupy będą prowadziły monitoringi:
- jawności pracy rady gminy i radnych w Suwałkach oraz Lublinie
- realizacji Programu "Białystok dla Tolerancji" - dostępu do kultury i sztuki dla mieszkańców Konina i Suwałk - zakresu udziału organizacji pozarządowych w procesie tworzenia i konsultowania programu współpracy w latach 2011-2014 w Kielcach, Zielonej Górze oraz Bydgoszczy - drzew w mieście (Gdańsk i Rzeszów) – legalności procedury wycinki drzew
Kolejny zjazd i jednocześnie zakończenie kursu będą miały miejsce 26-28 czerwca 2015 roku.
Kurs “Na Straży” odbywa się w ramach projektu STRAŻNICTWO profesjonalnie i trwale w interesie publicznym. Projekt realizuje Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska – Lider Projektu w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Homo Faber, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Court Watch Polska oraz Helsińską Fundacja Praw Człowieka.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Cykl edukacyjny jest objęty patronatem medialnym portalu ngo.pl.