Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek trafić w sieci na ciekawy, obszerny artykuł, którego nie mogliście przeczytać w danej chwili? Jeśli tak, to warto sięgnąć po jedną z kilku usług, które pozwalają zapisywać treści do przeczytania „później”. Tak działają m.in. Pocket czy Instapaper.
Pędzimy każdego dnia i z pewnością niejednokrotnie zdarzyło się nam, że w nawale pracy nie byliśmy w stanie przeczytać interesującego nas tekstu. Zapewne w większości przypadków zapisywaliśmy taką treść jako zakładkę i wracaliśmy do niej później, gdy mogliśmy to zrobić. Dziś dostępne są jednak narzędzia, przy pomocy których możemy z łatwością zapisać do pamięci danego rozwiązania interesującą nas witrynę internetową, a następnie wrócić do niej, korzystając z rozwiązań poszczególnych usług.
Jeden przycisk i już
Aby korzystać z poszczególnych wystarczy po utworzeniu konta dodać specjalny dodatek do przeglądarki, z której korzystamy (tzw. add-ons, instaluje się automatycznie i pozwala jednym kliknięciem na zapamiętanie danego artykułu w pamięci usługi), a następnie korzystać z niego w przyszłości. Najważniejszą cechą wszystkich wymienionych usług i zarazem atrybutem przyciągającym do nich użytkowników jest fakt, że czytanie artykułów ze stron internetowych za ich pomocą jest dużo przyjemniejsze. Usługi te pozbawiają witrynę wszystkich elementów zbędnych: od reklam, przez poszczególne boksy strony internetowej, a więc pasek menu, grafiki, etc. Słowem – czytelnik zainteresowany wyłącznie treścią otrzymuje właśnie tą treść – i nic więcej.
Różnorodność funkcji
Jednak ten drugi pozwoli użytkownikom urządzeń mobilnych na oglądanie offline filmów zapisanych w pamięci usługi. Tak więc jeśli chcemy w przyszłości obejrzeć interesujący nas film, który znaleźliśmy w serwisie YouTube, po zapisaniu witryny, na jakiej się znajduje, jest zapisywany w pamięci aplikacji i możemy go otworzyć bez konieczności połączenia z internetem. To rozwiązanie wprost stworzone na podróż, gdy jesteśmy pozbawieni stałego dostępu do sieci. Poszczególne rozwiązania mają także dodatkowe możliwości, przykładowo związane z tagowaniem artykułów. Gdy dodamy tag, a więc słowo kluczowe dla danego tekstu, znajduje się on w katalogu wcześniej przez nas zdefiniowanym. To szczególnie wygodne w momencie gdy część artykułów zapamiętujemy ze względu np. na wybrany projekt, który prowadzi nasza organizacja. Większość z podanych tu programów ma też rozwinięte funkcje społecznościowe, a to w prosty sposób pozwala na dzielenie się treściami w mediach społecznościowych, których używamy.
Źródło: Technologie.ngo.pl