Za nami kolejne seminarium regionalne realizowane w ramach projektu „ProNGO –standardy III sektora”. Seminarium, przygotowane przez Koszalińskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, odbyło się 8 października 2013 r. w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.
Głównym celem seminarium było upowszechnienie standardów realizacji usług społecznych przez organizacje pozarządowe. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Seminarium rozpoczęło się od wystąpienia Łukasza Cieślińskiego, który przedstawił założenia projektu „ProNGO – standardy III sektora”, następnie przybliżył tematykę standaryzacji - rolę standardów i etapy ich tworzenia, a także korzyści i zagrożenia związane z wdrażaniem standardu. W dalszej części spotkania, zostały przedstawione dwa wypracowane standardy. Monika Widocka zaprezentowała standard organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, zaś Ewa Gałka – standard prowadzenia placówki edukacyjnej przez organizację pozarządową.
Następnie, Mirosława Zielony, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, podzieliła się z uczestnikami, doświadczeniami związanymi z wdrożeniem w 2009r. w powiecie koszalińskim standaryzacji usług w zakresie rodzinnej pieczy zastępczej.
Jako ostatnia wystąpiła Małgorzata Kuncewicz, która zaprezentowała przykłady dobrych praktyk współpracy Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi.
Spotkanie zakończyło się moderowaną dyskusją, podczas której uczestnicy wymienili się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami związanymi z realizowaniem zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz analizowali korzyści wynikające z wdrożenia standardów. Uczestnicy zgodnie przyznali, ze standaryzacja jest szansą na profesjonalizację organizacji pozarządowych jako realizatora usług społecznych.
Seminarium zostało zorganizowane w ramach projektu „ProNGO – standardy III sektora” realizowanego przez Sieć SPLOT we współpracy z Centrum PISOP, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika oraz Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych z Opola. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: strona KCWIS