Za nami już IV Kongres Osób z Niepełnosprawnościami [patronat ngo.pl]
IV Kongres przeszedł do historii… jednak wciąż żyjemy tym wydarzeniem. Ponad 500 osób pojawiło się 25 października 2018 r. na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie, aby wspólnie dyskutować o potrzebach środowiska osób z niepełnosprawnościami.
Kongres to oddolna inicjatywa organizowana przez koalicję organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami z całej Polski. Wszystkie kolejne edycje Kongresu łączy wspólny cel, jakim jest działanie na rzecz realizacji Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce jak również stworzenie okazji do środowiskowej dyskusji osób z niepełnosprawnościami na temat ich praw.
IV Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbył się pod hasłem „Za Niezależnym Życiem”. Ze względu na wydarzenia, które poprzedziły to wydarzenie w 2018 r. miało ono szczególny kontekst. Mowa tutaj o debacie publicznej dotyczącej prawa do Niezależnego Życia, rządowej propozycji pakietu rozwiązań (m.in. Program Dostępność Plus, Mapa Drogowa, Fundusz Solidarnościowy) jak również planach reformy orzecznictwa. Ważnym aspektem była również ocena rządowego sprawozdania z wdrażania zapisów Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami i rekomendacje wydane przez Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami dla Polski. Warto także podkreślić, że Kongres jest inicjatywą oddolną, w całości niezależną, apolityczną i demokratyczną, którego priorytetem jest różnorodność opinii oraz wolność dyskusji.
Po przywitaniu uczestników głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich – dr Adam Bodnar, który niezmiennie jest obecny na kolejnych edycjach Kongresu i rokrocznie obejmuje patronatem honorowym to wydarzenie. Ponadto obecna była także liczna grupa pracowników Biura RPO, którzy uczestniczyli w Kongresie. Dodatkowo – z inicjatywy RPO – na Kongresie został utworzony punkt przyjęć wniosków, jakie uczestniczki i uczestnicy Kongresu mogli zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Partnerzy Kongresu
Partnerem IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami była Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki. Z jej ramienia słowo do zgromadzonych skierował Daniel Hastings – Attache ds. Kulturalnych Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, który podzielił się własnymi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym. Przytoczył także własną historię, jako ojca córki z niepełnosprawnością intelektualną.
Do uczestników IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami swoje słowo skierował także Jonas Rusks z Komitetu ONZ ds. Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ze względu na inne zobowiązania nie mógł być obecny osobiście na Kongresie, jednak przygotował dla wszystkich zgromadzonych nagranie, w którym skomentował Zalecenia dla Polski Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami, które zostały opublikowane 24 września. Za kluczowe Komitet uznał: ochronę i pełną realizację praw kobiet z niepełnosprawnościami, zagwarantowanie Niezależnego Życia osobom z różnymi niepełnosprawnościami, a także rezygnację z instytucji ubezwłasnowolnienia na rzecz systemu wspieranego podejmowania decyzji. Wyraził także wyrazy najszczerszych gratulacji i uznania dla wydarzenia jakim jest Kongres Osób z Niepełnosprawnościami oraz życzył owocnej debaty wszystkim jego uczestnikom.
Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do demokratycznej reprezentacji
W pierwszej części Kongresu wszyscy uczestnicy wzięli udział w sesji plenarnej dotyczącej reprezentacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. W dyskusji na ten temat wzięli udział zarówno przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami jak i uczestnicy Kongresu, którzy mogli zabrać głos. Tematem reprezentacji osób z niepełnosprawnością żywo zainteresowany był także obecny na Kongresie europoseł Marek Plura, który od początku swoje działalności politycznej stara się, by głos osób z niepełnosprawnością był słyszalny. W swojej wypowiedzi podkreślił, że prawo do takiej reprezentacji, opiera się nie tylko na Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami, ale też na przyjętej 20 lat temu przez polski Sejm Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych. Jeden z jej pierwszych zapisów mówi o tym, że osoby niepełnosprawne mają prawo do demokratycznej reprezentacji. Niestety ten zapis nigdy nie wszedł w życie – podkreślił europoseł.
W drugiej części Kongresu uczestnicy mogli wziąć udział w jednej z siedmiu sesji tematycznych, wybranej już na etapie przesyłania zgłoszenia. Tematyką sesji były obszary takie, jak: równość szans i niedyskryminacja, orzecznictwo i świadczenia rentowe, Niezależne Życie, edukacja, praca i zatrudnienie czy dostępność. Po zakończeniu sesji tematycznych wszyscy uczestnicy ponownie spotkali się na Głównej Auli aby przedstawić wnioski oraz podsumowanie poszczególnych paneli tematycznych ogółowi uczestników Kongresu.
Osoby, które nie wziąć udziału w Kongresie osobiście miały możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu dzięki profesjonalnej transmisji online, która była prowadzona przez cały czas jego trwania. W 2018 roku po raz pierwszy udało się również zorganizować transmisje sesji tematycznych Kongresu, co pozwoliło na pełne uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Mając na uwadze potrzeby wszystkich uczestników Kongresu organizatorzy zadbali o pełną dostępność wydarzenia, poprzez tłumaczenie Kongresu na Polski Język Migowy, dostęp do pętli indukcyjnej oraz systemu FM jak również symultaniczny przekaz tekstowy (SPT). Przestrzeń, w której odbył się Kongres, była w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a jej odpowiednie oznakowanie miało na celu ułatwienie uczestnikom nawigacji po terenie Kongresu. Niezawodne wsparcie i pomoc zagwarantowali obecni na Kongresie wolontariusze, którzy wspaniale odpowiadali na wszystkie potrzeby uczestników Kongresu i z uśmiechem pełnili swoją rolę.
Ambasador Konwencji 2018
Podczas Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami zostają przyznane tytuły „Ambasadora Konwencji” dla osób/instytucji, które czynnie działają na rzecz Niezależnego Życia osób z niepełnosprawnościami. W gronie laureatów znaleźli się: Agnieszka Kwolek, Joanna Ławicka, Adrian Glinka, Jakub Kwolek oraz Radio TOK FM.
Podczas uroczystość wręczenia tytułów Ambasadora Konwencji była wyjątkowa ze względu na fakt, iż dwa tytuły zostały przyznane pośmiertnie dedykowane Bartoszowi Mioduszewskiemu (Fundacja Aktywizacja) oraz Piotrowi Pawłowskiemu (Fundacja Integracja), którzy byli liderami w walce o Niezależne Życie. W ich imieniu dyplomy odebrali bliskie im osoby, które nie kryły wzruszenia z przyznanego tytułu. Pamięć Bartosza oraz Piotra została uczczona przez wszystkich uczestników Kongresu minutą ciszy.
Uchwała IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami
Podczas podsumowania IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami uczestniczki i uczestnicy podjęli uchwałę, która zostanie przedstawiona przedstawicielom władzy publicznej. Brzmi ona następująco:
My, uczestniczki i uczestnicy IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami reprezentującego wiele osób z niepełnosprawnościami, osób ich wspierających i organizacji działających na ich rzecz – żądamy pilnego i skutecznego wdrożenia przez Polskę Rekomendacji Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami oraz związanych z nimi postulatów Konwentów Regionalnych oraz Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami:
1. Wdrożenie mechanizmu, który umożliwi świadczenie usług asystenckich i przerwy wytchnieniowej w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
2. Wprowadzenie definicji dyskryminacji krzyżowej do przepisów prawa.
3. Uwzględnienie przez system orzecznictwa potrzeb w zakresie rodzaju i intensywności wsparcia – zamiast stopni niepełnosprawności.
4. Zapewnienie Centrów Wsparcia Edukacji dla uczniów z niepełnosprawnościami, nauczycieli, kadrę zarządzającą i rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.
5. Likwidacja pułapki świadczeniowej.
6. Certyfikacja dostępności przez wyspecjalizowane podmioty z udziałem osób z niepełnosprawnościami.
7. Wprowadzenie modelu wspieranego podejmowania decyzji i likwidacja ubezwłasnowolnienia.
Organizacje zaangażowane w organizację Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami:
Akademia Górniczo-Hutnicza, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
Biuro ds. Studentów z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Biuro ds. Studentów z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej
Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej
Fundacja Elektrownia Inspiracji
Fundacja Tu Przekraczamy Granice
Fundacja "Pies Przewodnik"
Fundacja AKA
Fundacja Aktywizacja
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Fundacja ALPHA
Fundacja AMIGOS
Fundacja Eudajmonia
Fundacja Hipoterapia Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych
Fundacja Imago
Fundacja Inicjatyw Społecznych MILI LUDZIE
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
Fundacja INTEGRACJA
Fundacja KSK
Fundacja Katarynka
Fundacja Oczami Brata
Fundacja Polska bez Barier
Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących "Trakt"
Fundacja Rozwoju Edukacji Głuchych
Fundacja Subsidium
Fundacja SYNAPSIS
Fundacja TUS
Fundacja Vis Maior
Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych
Międzywydziałowe Koło Politechniki Gdańskiej Projektowanie Uniwersalne
Politechnika Gdańska
Politechnika Łódzka Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
Polska Fundacja Osób Słabosłyszących
Polski Związek Głuchych
Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI)
Spółdzielnia Socjalna FADO
Stowarzyszenie „Kamienna Tęcza”
Stowarzyszenia „My dla Innych”
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „KOLOMOTYWA”
Stowarzyszenie „Nie-Grzeczne Dzieci”
Stowarzyszenie OTWARTE DRZWI
Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym
Utilitia
Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących „Świt”
Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych "Ad Astra" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Związek Nauczycielstwa Polskiego Uniwersytetu Wrocławski