Podczas ostatniego weekendu panie z Łagowa i Bielin odwiedziły króla Puszczy Białowieskiej, dostojnego Pana Żubra. Było to ostatnie działanie zrealizowane w ramach projektu „Kulinarne rewolucje”. realizowanego przez Stowarzyszenie „Klub Debata Decyzja Działanie”.
Wyjazd trwał trzy dni i rozpoczął się w piątek 22 marca; w trasę wyruszyliśmy o godzinie 11:30. Podczas podróży zatrzymaliśmy się na chwilę w miejscowości Sarnaki, aby zobaczyć naprawdę dużych rozmiarów pomnik rakiety V-2. Po kilkunastu godzinach podroży w końcu dotarliśmy do Hajnówki - miejscowość zwana jest również „Bramą do Puszczy”, to tu zatrzymaliśmy się podczas wyjazdu. Pierwszego dnia wieczorem nadszedł czas na chwilę wspomnień: wyświetlono zdjęcia oraz filmy z realizacji projektu.
Drugi dzień wyjazdu był dość intensywny. Z samego rana wybraliśmy się z wizytą do Pana Żubra. W Rezerwacie Pokazowym nieopodal Białowieży mogliśmy podziwiać te wspaniałe zwierzęta. Ale Żubr to nie jedyna atrakcja, jaka na nas czekała. W Rezerwacie można było zobaczyć również: wilki, rysia, dziki, łosie i wiele innych zwierząt. Niektórzy zabrali nawet małego łosia ze sobą.
Kolejnym punktem naszej wyprawy było Muzeum Przyrodniczo – Leśne w Białowieży. Zwiedziliśmy ekspozycję stałą gdzie prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne (grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt). W części kulturowej ekspozycji ukazano sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków. Następnie wybraliśmy się do Cerkwi Św. Mikołaja. Na szczególną uwagę zasługuje ikonostas, wykonany z chińskiej porcelany i ołtarze ozdobione japońską majoliką sprowadzone z Petersburga (obecnie jest to jedyny tego typu zabytek w Polsce). Po krótkiej przerwie obiadowej wybraliśmy się do Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce gdzie zwiedziliśmy m.in. stałą ekspozycję „Zanim chleb położono na stole”. Na zakończenie dnia odbyła się uroczysta kolacja integracyjna.
Kolejny dzień i kolejne wrażenia- wizyta w Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, gdzie mogliśmy zobaczyliśmy jak dawniej wyglądała praca Kowala. Niektórzy mieli nawet odwagę na chwilę wziąć do ręki młot i kuć rozgrzany metal. Po wspaniałej lekcji kowalstwa wybraliśmy się do Cerkwi Św. Trójcy, a następnie na krótki spacer po Hajnówce. Tak zakończyła się nasza wizyta w Puszczy. Uczestnicy wyjazdu jednogłośnie stwierdzili, że faktycznie dobrze jest posiedzieć przy żubrze…
Wyjazd edukacyjny był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizowany na podstawie umowy z Świętokrzyskim biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach.