W dobry sposób przekazana myśl na temat otwartości i akceptacji – ten cytat z ewaluacji doskonale podsumowuje trzydniowe warsztaty muralu, które w dniach 23-25 czerwca 2015 roku odbywały się w Gimnazjum nr 2 w Łukowie. Prowadził je Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra, zaś ich organizatorem było Stowarzyszenie Dla Ziemi.
Ich efektem była nie tylko praca na dwóch ścianach gimnazjum, warsztaty przyczyniły się także do integracji młodzieży. Dzięki zajęciom poznałam osoby, z którymi codziennie mijałam się na korytarzu bez żadnego słowa. Mam nadzieję, że również po warsztatach ten kontakt będzie taki jak teraz – mówi jedna z uczestniczek warsztatów.
Inny uczestnik zajęć, podkreśla, że oprócz zdobycia wiedzy na temat sztuki graffiti i tego jak używać szablonów oraz farb dodatkowo nauczył się, że trzeba każdego szanować bez względu na jego wygląd, sposób bycia.
Mural to jedno z wielu działań projektu „Głosem kobiet” realizowanego przez Stowarzyszenie Dla Ziemi. Projekt dotyka przeciwdziałania mowie nienawiści i dyskryminacji uchodźców mieszkających w Polsce poprzez pryzmat kobiet uchodźczyń i migrantek. Duża część działań poświęcona jest edukacji, którą kierujemy do polskiego społeczeństwa. Chcemy przybliżyć sytuację uchodźców, a także historię konkretnych kobiet i ich rodzin mieszkających w Polsce i chcących tutaj zostać. Pracujemy ze szkołami, w których prowadzimy różnorodne zajęcia i warsztaty (zajęcia teatralne, warsztaty edukacyjne, szkolenia dla nauczycieli oraz warsztaty budowania makiet wiosek pokoju), a także ze społecznościami lokalnymi (spotkania w Klubach Kobiet Aktywnych działających na Lubelszczyźnie).
Łukowskie Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego to druga szkoła, w której zorganizowaliśmy warsztaty muralu. Pierwsze z nich obyły się w zeszłym roku w Zespole Szkół w Wohyniu w powiecie radzyńskim. Jesienią tego roku planujemy warsztaty z młodzieżą gimnazjalną z Lublina.
Stowarzyszenie Dla Ziemi od 2009 roku działa na rzecz uchodźców starając się aktywnie włączać ich w realizowane projekty. Prowadzimy także działania edukacyjne przybliżające sytuację uchodźców mieszkających w Polsce oraz dostarczając wiedzy o ich krajach pochodzenia. Od 2009 roku współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 5 w Łukowie, a także Ośrodkiem dla Cudzoziemców. W marcu tego roku rozpoczęliśmy współpracę z I LO im. Tadeusza Kościuszki przeprowadzając serię warsztatów edukacyjnych oraz dziennikarskich, zorganizowaliśmy „Żywą Bibliotekę”, a także warsztaty budowania makiety wielokulturowej osady pokoju, której prezentacja odbyła się 11 czerwca 2015 roku.
Projekt "Głosem kobiet" realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"