- Poprzemy ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale pod pewnymi warunkami - zadeklarował wczoraj przedstawiciel Związku Miast Polskich.
Posłowie, przedstawiciele rządu oraz samorządu terytorialnego, naukowcy oraz działacze organizacji pozarządowych uczestniczyli wczoraj (29 sierpnia 2002) w seminarium pod nazwą „Współpraca państwa, samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych: w stronę nowych regulacji prawnych”. Spotkali się, aby przedyskutować i spróbować pogodzić stanowiska rządu, samorządu i organizacji w kluczowych kwestiach, zawarte w projekcie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Prof. Lena Kolarska-Bobińska, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych krótko przedstawiła historię prac nad projektem ustawy, które trwają od ponad sześciu lat. Przypomniała, iż dyskusja toczy się od długiego czasu, lecz po raz pierwszy projekt znalazł się w Sejmie.
W swych wystąpieniach uczestnicy seminarium podkreślali, iż współpraca samorządu i organizacji pozarządowych jest bardzo potrzebna. Zauważali jednak brak zaufania oraz słabą chęć rzeczywistej współpracy. „Fenomen zasady pomocniczości polega na tym, iż wszyscy ideę popierają, lecz nikt w praktyce nie chce jej realizować” – mówił Sławomir Piechota, członek zarządu miasta Wrocławia.
W drugiej części seminarium paneliści wypowiedzieli konkretne uwagi do projektu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Szczególnie oczekiwano na opinię samorządu terytorialnego. Przedstawiciel Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski złożył deklarację poparcia projektu ustawy, lecz poparcie to uwarunkował zmianą trzech punktów kluczowych. Po pierwsze, katalog działalności, uznanych za działalność pożytku publicznego powinien być rozszerzany poprzez uchwałę organu danej jednostki samorządu terytorialnego. Po drugie, ustawa nie powinna obligować samorządu do współpracy z organizacjami. Po trzecie, postulował konieczność wprowadzenia klauzuli niezbywalności przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego nieruchomości.
Uczestnikom seminarium przedstawiono także uzgodnione w ramach Grupy Kontaktowej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej zmiany projektu, które zostaną przedłożone posłom.
Dagmir Długosz, dyrektor Gabinetu Politycznego MPiPS, powiedział, iż rząd spodziewa się zachowania założonego terminu wejścia ustawy w życie (przypomnijmy, że z kilkoma wyjątkami, jest to 1 stycznia 2003).
Seminarium było kolejnym wydarzeniem dotyczącym projektu ustawy o pożytku publicznym. Szczególnie cenne wydaje się skonfrontowanie stanowisk różnych grupy interesów, w szczególności samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.
Źródło: informacja własna