Na początku września na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie odbył się Europlanet Science Congress (EPSC) 2024. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych w Europie poświęconych problematyce badań kosmicznych. Obejmuje również sesje dedykowane edukacji i popularyzacji nauki. Ich głównym celem jest zwiększanie świadomości społecznej w obszarze badań kosmicznych, a także wspieranie nauczycieli i edukatorów.
Jednym z uczestników konferencji była Fundacja Edukacji Astronomicznej prowadząca działalność w obszarze nauk STEM. Uczestnictwo w konferencji Europlanet 2024 było doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań, ale także do zgłębienia aktualnych trendów w nauczaniu. Przedstawiciele Fundacji brali udział w sesjach tematycznych i warsztatach poświęconych nowoczesnym metodom edukacyjnym, popularyzacji nauk ścisłych oraz wyzwaniom związanym z eksploracją kosmosu. Fundacja zdobyła cenną wiedzę na temat nowych narzędzi dydaktycznych i metod pracy z młodzieżą. Omawiano wykorzystanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w procesie nauczania, zasobów multimedialnych a także symulacji komputerowych, które pomagają przybliżyć uczniom złożone zagadnienia związane z badaniami Kosmosu. Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość zwiedzenia Obserwatorium Archenholda w Berlinie – Treptow. Obecnie pełni ono jedynie funkcję muzeum, posiada także niewielkie, ale nowoczesne planetarium.
Tematyka badań kosmicznych odgrywa ważną rolę w procesie zwiększania zainteresowania młodzieży naukami ścisłymi, wspierając jednocześnie ich rozwój osobisty. Inspiruje ich do podejmowania działań w obszarach kluczowych dla przyszłości ludzkości, takich jak ochrona środowiska, zrównoważony rozwój czy wyzwania związane ze sztuczną inteligencją.
Udział w konferencji dostarczył garść inspiracji i pomysłów, które Fundacja zamierza wykorzystać w swoich przyszłych projektach edukacyjnych skierowanych głównie do starszych uczniów. Zdobyta wiedza będzie stanowić podstawę dalszych działań popularyzatorskich, mających na celu wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu ich pasji naukowych.
Zachęcamy wszystkie organizacje zajmujące się edukacją, aby przestudiowały tematykę konferencji naukowych z obszarów ich działalności. Duża część z nich oferuje także sesje dedykowane popularyzacji nauki i przeglądom najnowszych metod dydaktycznych, które mogą być wykorzystywane w codziennej pracy organizacji.
Udział w konferencji EPSC 2024 przedstawicieli Fundacji Edukacji Astronomicznej był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu PROO 5 – ŻYCIE PUBLICZNE. Serdecznie dziękujemy!
Źródło: Fundacja Edukacji Astronomicznej