Młodzież w polskim prawie postrzegana jest przedmiotowo. Młodych należy można wychowywać, zapewniać im wypoczynek albo poddać działaniom profilaktycznym… Polska Rada Organizacji Młodzieżowych chce to zmienić!
Polityka na rzecz młodzieży, to sposób traktowania młodych ludzi na przykład przez rząd. W nowoczesnym rozumieniu, nie jest jednak ukierunkowana jedynie na rozwiązywanie problemów, ale na traktowanie młodzieży jako ważnej części społeczeństwa. Polityka na rzecz młodzieży musi więc wypływać z potrzeb młodych oraz być oparta na dialogu i partnerstwie. Z analizy potrzeb, rozmów z ekspertami oraz wymiany dobrych praktyk z poszczególnych regionów Polski jednoznacznie wynika, że dziś brakuje podstawy prawnej do efektywnego działania organizacji pozarządowych pracujących z młodzieżą i współpracy z nimi.
Reprezentowanie interesów, opiniowanie pomysłów i inicjowanie rozwiązań to główne cele Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Dodanie punktu proponujemy więc kierując się dobrem grupy, którą reprezentujemy. Chcemy by młody człowiek stał się podmiotem działań i mógł decydować o wszystkim tym, co go dotyczy, według zasady „nic o nas bez nas”. Wagę partnerskiego podejścia do młodych ludzi, podkreślają takie dokumenty jak Strategia Państwa dla młodzieży na lata 2003-2012, konkluzje przyjęte przez Radę Unii Europejskiej m.in. głosem Polski czy unijny program „Młodzież w działaniu”.
Wyrazem dostrzegania potrzeby wyodrębnienia działań wobec młodych ludzi jest tworzenie krajowych i regionalnych strategii i zespołów koordynujących politykę na rzecz młodzieży, jak np. Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, czy Pełnomocnik ds. Młodzieży w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim. Zwrot „działalność z młodzieżą i na rzecz młodzieży” ma charakter kompletny i pozwala na wieloaspektowe działania wspomagające młodych ludzi, a nie tylko doraźne czy prewencyjne.
Punkt ten może się stać wyjściem do wpisania podobnego zapisu do lokalnych i regionalnych Programów Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, co pomogłoby znacznie w działalności wielu tysięcy młodych Polaków. Pozwoli to m.in. na lepsze finansowanie inicjatyw młodzieżowych na wszystkich poziomach, podstawę tworzenia lokalnych strategii dla młodzieży czy powoływania zespołów doradczych i inicjatywnych.
28 maja w czasie konferencji prasowej inaugurującej Ogólnopolskie Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny" w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, przewodniczący zarządu PROM Kuba Radzewicz przedstawił pomysł Rady, dotyczący zmian w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nasza propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem wielu spośród ponad 200 uczestników Forum, a także z poparciem Dyrektora Narodowej Agencji Programu "Młodzież w Działaniu" Tomasza Bratka.
Źródło: PROM