Prawie 60% Polaków twierdzi, że rozumie słowo filantropia. Jednak tylko 18% potrafi wskazać jego prawdziwą definicję. Ponad połowa z nas myli filantropię z charytatywnością i 1% podatku przekazywanego na organizacje pożytku publicznego - wynika z badania* przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na zlecenie Fundacji dla Polski (FdP).
Czy to niewiedza i brak zrozumienia społecznego sprawiają, że wiele osób nie pomaga lub nie wie, jak to robić?
W odróżnieniu od kogoś, kto udziela się charytatywnie (współczuje innym i ma nagłą potrzebę udzielenia im pomocy), filantrop to osoba, która starannie planuje sposób, w jaki pomaga (wie o tym zaledwie 18% badanych) i potrafi czekać na rezultaty swojej działalności (3,7% badanych).
Filantropia indywidualna – potencjał w Polsce
W Polsce istnieje ogromny, niewykorzystany potencjał dla rozwoju filantropii indywidualnej. Jest to związane zarówno z coraz większą wrażliwością i świadomością społeczną, jak też z rosnącą liczbą osób zamożnych.
Według raportu brytyjskiej firmy MDRC z 2008 r. liczba osób w Polsce z majątkiem wartym ponad 1 mln dolarów wynosi ponad 78 tys. Z obserwacji FdP wynika, że wiele osób korzystających z private banking chciałoby podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz środkami, wspierając ważne cele społeczne. Jednak mimo przekonania o wartości tego typu działań i wystarczającej ilości pieniędzy, ich zaangażowanie jest niewielkie. Dlaczego?
– Jednym z powodów jest brak informacji i wiedzy, jak zaangażować się w działania filantropijne – mówi Agnieszka Sawczuk, Prezes Fundacji dla Polski. – Mimo działalności wielu organizacji zajmujących się filantropią, wyniki badania mówią same za siebie. W odróżnieniu od obywateli państw Zachodnich, Polacy nie wiedzą, co to jest filantropia, i jak się niej zabrać. Dlatego podjęliśmy wyzwanie i opracowaliśmy pierwszy w Polsce Program Filantropii Indywidualnej, skierowany do osób zamożnych.
Celem Programu Filantropii Indywidualnej FdP jest promowanie postaw filantropijnych wśród osób o znaczących środkach finansowych. Fundacja będzie stwarzała możliwości do wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych przedsięwzięć, a także pomagała w indywidualnej działalności filantropijnej. Działania skoncentrują się na dwóch obszarach: upowszechnianiu wiedzy i doświadczeń na temat możliwości angażowania się w działalność filantropijną oraz bezpośrednim wsparciu dla osób, które chciałyby zostać filantropami.
Źródło: Fundacja dla Polski