Zachowanie dziedzictwa kulturowego ziemi myślenickiej oraz upowszechnienie wiedzy na temat artystów ludowych tego regionu było celem projektu „Z cienia do istnienia”, realizowanego przez Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS od lipca do grudnia 2009 roku.
Na pytania na temat projektu „Z cienia do istnienia” odpowiada p. Agnieszka Wargowska-Dudek – prezes Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS:
- Skąd wziął się pomysł na realizację takiego projektu?
- Sam pomysł formy projektu narodził się w trakcie pisania, natomiast genezą pomysłu, czyli dotarcie i promocja twórców, rękodzielników, śpiewaków ludowych (dla tych ostatnich - mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się zrealizować galerie) były refleksje na temat kondycji twórczości ludowej, rękodzieła wypieranego przez masowe pseudo rękodzieło i przede wszystkim samych twórców we współczesnym świecie. Chcemy, by artyści, również dzięki naszym działaniom, mieli tą pewność, że ich sztuka wywiera wpływ na odbiorcę nawet tego młodego, należy z nią tylko do niego dotrzeć.
- Czy wielu jeszcze "nieodkrytych" artystów zamieszkuje tereny Myślenic i okolic? Jak Państwo do nich dotarli?
- Na samym obszarze Ziemi Myślenickiej tworzy jeszcze wielu twórców, pielęgnujących stare techniki, zawody, rzemiosła. Działają oni również w innych organizacjach, kołach, nieformalnych grupach przy ośrodkach gmin, są też twórcy wyrabiający swoje prace tylko dla najbliższych lub nawet tylko dla siebie. Oczywiście chcielibyśmy zrealizować galerię, filmy o nich, dokumentację prac każdemu z artystów, mamy bowiem świadomość upływającego czasu, zmian zachodzących w sposobie życia, chcemy zachować w pamięci nie tylko prace tych twórców, ale fragment z ich życia, sposób percepcji świata, postrzegania piękna i chcemy zwrócić uwagę na inne trochę dziś niepopularne wartości.
- Czy planują Państwo kolejną edycję projektu?
- Projekt zakończył się w grudniu 2009 roku. Od tego czasu nadal poznajemy nowych artystów. Obecnie realizujemy kolejne dwie galerie prezentujące: potrawy regionalne oraz galerię twórcy wyrabiającego drewniane kapliczki. Czekamy również na wyniki czterech konkursów: dwóch kontynuujących projekt z "Cienia do istnienia", czyli promocję twórców Ziemi Myślenickiej; jednego projektu, promującego rękodzielników z Małopolski i Toskanii; oraz projektu, w którym będziemy poszukiwać starych, niesamowitych historii z naszej pięknej, różnorodnej kulturowo Małopolski.
Zadanie było finansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS