Na rocznicę bitwy pod Grunwaldem Wirtualny Chór Chórtowni nagra najstarszą polską pieśń “Bogurodzica” we współczesnej aranżacji, obejmującej różne style w muzyce począwszy od średniowiecza do współczesności.
Pod koniec zeszłego roku powstał Wirtualny Chór Chórtowni, którego pierwszy projekt nosił nazwę "Anioł pasterzom mówił - kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków". Utwór ten we współczesnej aranżacji na chór czterogłosowy i orkiestrę smyczkową nagrało 160 osób z przeróżnych środowisk z całej Polski: przesłali oni swoje nagrania audio i video wykonane głównie telefonami komórkowymi.
Niedawno urodził się nowy projekt Wirtualnego Chóru Chórtowni na okrągłą, 611 rocznicę bitwy pod Grunwaldem ;).
Będzie to nowa, opracowana specjalnie dla nas aranżacja Bogurodzicy, przeprowadzająca oryginalną melodię od średniowiecznego chorału jednogłosowego w chórze męskim przez fragmenty polifoniczne w stylu renesansu i baroku, poprzez romantyzm i modernizm do współczesności. W przebieg melodii zostały dyskretnie wkomponowane cytaty muzyczne największych arcydzieł z historii muzyki polskiej.
Aranżację utworu powierzyliśmy ponownie Małgorzacie Kalinowskiej-Przybylskiej, autorce wspomnianego "Anioła". To bardzo utalentowana przedstawicielka młodego pokolenia świetnie wykształconych dyrygentów chóralnych. Gosia oprócz opracowania utworu przygotowała nuty dla uczestników oraz nagrała głosem partie wokalne żeńskie z podkłądem metronomu, umożliwiającym synchronizację nagrań. Głosy męskie, a także kilkuminutowe rozśpiewanie nagrał inny młody dyrygent, Łukasz Łoboda.
Koncepcje na warstwę wizualną klipu jeszcze się ścierają, ale wiadomo już, że obok tradycyjnych już "okienek" z wykonawcami, które zostaną ograniczone do kilkunastu sekund, wizja korespondowała z fonią: będzie to animacja lub film z grupy rekonstrukcyjnej, a być może prace współczesnych artystów, które połączą stare czasy z nowymi.
Próbkę tych prac mozna zobaczyć na grafice projektowej - obraz Bogurodzicy namalowała dla nas artystka mieszkająca obecnie w Norwegii, Dorota Leszczyńska-Danek. Oryginał można będzie nabyć podczas aukcji w czasie koncertów w ramach projektu "Sang Over grenser - Śpiewanie bez granic”.
Premiera zostala zaplanowana na 15 lipca, czyli dokładnie w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, a organizatorzy śmieją się, że do projektu przyjmą tylko pierwsze 1410 osób ;)
Po co to robimy?
Obserwujemy od roku sytuację w kulturze i serce nam pęka, jak zespoły chóralne umierają, a ludzie po kolei wpadają w depresję. Muzycy są pozbawieni możliwości zarobkowania, a pozostali żyją w zawieszeniu, ograniczając kontakty międzyludzkie i borykając się z niepewnością, brakiem sensu i planu. Dając precyzyjnie przygotowane i zaplanowane zadanie, które przyniesie satysfakcję chcemy przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku i pobudzić ruch chóralny do życia i pokazać, że się nie poddajemy i walczymy - o własne zdrowie psychiczne, integralność naszych osobowości i przetrwanie kultury.
Jak można pomóc?
Bardzo zależy nam na dobrej promocji gotowego filmu, zapraszamy zatem do kontaktu organizacje i media, dla których ten temat jest ciekawy - być może wspólnie uda nam się wytworzyć potrzebną synergię.
Projekt będzie współfinansowany przez niewielką opłatę wpisową od każdego uczestnika. Obawiamy się jednak, że opłaty wpisowe mogą nie pokryć wszystkich kosztów, dlatego proponujemy Darczyńcom wsparcie go w zamian za podziękowania na napisach końcowych filmu. Stawki osób i firm, których pomocy będziemy potrzebowali do realizacji projektu wahają się od 80 do 200zł/h - darowizny można wpłacać na konto fundacji BNP Paribas Bank Polska S.A, nr konta 72 2030 0045 1110 0000 0384 6120 (Fundacja Chórtownia, ul. Łużycka 6/9, 44-100 Gliwice, KRS 0000507967)
Czym jest Chórtownia?
Chórtownia to fundacja wspierająca działalność chóralną. Naszym celem jest m.in. promocja śpiewu chóralnego, upowszechnianie działalności chórów amatorskich i integracja tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizujemy m.in. przez prowadzenie portalu chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz około 7,5 tysiąca użytkowników związanych z chóralistyką.
Oprócz działalności internetowej inicjujemy różne projekty, np.
#calapolskaspiewawdomu - dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali materiały edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę ponad 50 polskich utworów ludowych i popularnych na 3 głosy w formie filmów dostępnych na YT* "Treasures of Music: Armenia" i "Sound of Europe" - dwa projekty płytowe z udziałem chórów z Polski, Ukrainy, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Węgier i Niemiec z repertuarem narodowym z wymienionych krajów
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z naszej działalności za 2020 rok pod adresem:
https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&nid=7425&jezyk=1
Poprzednio udało nam się stworzyć wspólnie coś wyjątkowego i mam nadzieję, że tak będzie i tym razem!
Z serdecznymi pozdrowieniami -
Justyna Dziuma, prezeska i spiritus movens Fundacji Chórtownia
Źródło: Fundacja Chórtownia