ONZ ogłosił rok 2012 świętem ruchu spółdzielczego. Polski rząd, chociaż podpisał rezolucję, na razie o świętowaniu nie myśli. Specjalne wydarzenia szykują za to Krajowa Rada Spółdzielcza i Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy. Włączyć może się każdy.
Miliard spółdzielców
O tym, że rok 2012 poświęcony będzie celebrowaniu idei spółdzielczych wiadomo było już dawna. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło specjalną rezolucję w tej sprawie pod koniec 2009 roku. Celem obchodów na całym świecie ma być podkreślenie roli spółdzielczości w rozwoju społeczno-ekonomicznym, a zwłaszcza w redukcji ubóstwa, bezrobocia i budowie integracji społecznej.
Wielkie święto
Każdego roku obchody zorganizowane są wokół innego tematu. Rok 2010 poświęcony był kobietom, zaś rok 2011 młodzieży. Do tej pory Światowy Dzień Spółdzielczości obchodzony był w bardzo różny sposób, zależnie od stopnia zaangażowania danych państw i organizacji zrzeszających spółdzielców. Rok 2012 ma być pod tym względem wyjątkowy. International Co-operative Alliance szykuje obchody, których ambicją jest zaangażowanie jak największej liczby spółdzielców.
Kolejne zaplanowane przez ONZ wydarzenie to konkurs dla artystów między 16. a 35. rokiem życia, którzy chcieliby poprzez artystyczną formę wyrazić swój pogląd na zasady spółdzielczości. Organizatorzy deklarują, że wystarczy kamera, instrument czy głos, aby się zaprezentować. Konkurs skierowany jest do młodych, bo to właśnie im wiele do zaoferowania ma spółdzielczość. Młodzi mogą realizować swoje potrzeby przedsiębiorcze właśnie w formie spółdzielni, która oferuje model zatrudnienia oparty o demokratyczne i etyczne zasady rozwoju biznesowego.
Z Yunusem u prezydenta
Zgodnie z zasadami ONZ, za obchody Międzynarodowego Roku Spółdzielczości, odpowiadają rządy państw członkowskich. Specjalne komitety powołane na szczeblu rządowym dbają o kształt i przebieg wydarzeń. Chociaż oficjalna inauguracja Roku odbędzie się w naszym kraju za kilka dni, Centrum Informacyjne Rządu do momentu publikacji tego tekstu, nie udzieliło nam odpowiedzi na pytanie czy polski komitet kiedykolwiek powstanie.
KRS stawia na tradycję
Szereg imprez planuje też Krajowa Rada Spółdzielcza. „Po 1989 roku zrezygnowano w Polsce z rozwoju i wspierania wzajemnościowych form aktywności zawodowej i społecznej ludzi. Zastąpiły je programy lojalnościowe, wywodzące się zresztą z idei spółdzielczych. Dlatego Krajowa Rada Spółdzielcza włącza się aktywnie do wielkiej światowej kampanii popularyzacji idei spółdzielczości, prowadzonej przez ONZ, Międzynarodowy Związek Spółdzielczy i największą europejską organizację spółdzielczą – Cooperatives Europe” – czytamy w komunikacie prasowym KRS.
Organizatorom szczególnie zależy, aby obchody umieścić w kontekście historycznym, który przypomniałby Polakom o bogatej 150-letniej tradycji i 8 milionowej rzeszy spółdzielców. KRS szczególny nacisk położy na odczarowanie mitów narosłych wokół polskiej spółdzielczości i dotarcie nie tylko do młodzieży, ale też do emerytów, lokalnych społeczności oraz poszczególnych grup zawodowych.
Pewną ciekawostką jest propozycja KRS, aby wprowadzić w 2012 r. zasadę oznaczania towarów spółdzielni, bez względu na branżę, znakiem „COOP”. Symbol ten miałby pojawić się na: opakowaniach, lokalach (sklepy, punkty usługowe, oddziały banków czy SKOK) itp., aby unaocznić wszystkim jak wiele produktów i usług jest pochodzenia spółdzielczego.
KRS oprócz tego ma w planach szereg mniejszych, lokalnych wydarzeń – konkursy, wystawy, seminaria.
Ty też możesz wziąć udział
Źródło: Ekonomiaspoleczna.pl