Film „Yes Meni idą na rewolucję” otrzymał wyróżnienie podczas tegorocznej, 12. edycji festiwalu Docs Against Gravity. Dystrybutorzy szukają polskich odpowiedników bohaterów filmu i namawiają: podziel się informacją o ich działaniach w mediach społecznościowych.
Andy Bilchbaum i Mike Bonanno od dwudziestu lat organizują niezwykle odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje, zwracające uwagę opinii publicznej na najbardziej palące problemy współczesnego świata. Swoje doświadczenia pokazali w dwóch poprzednich filmach: „Yes Meni” i „Yes Meni naprawiają świat”. W trzecim filmie – „Yes Meni idą na rewolucję” – tytułowi bohaterowie są po czterdziestce i ich dalszej działalności zagraża kryzys wieku średniego. A czeka ich przecież największe jak do tej pory wyzwanie, czyli zmiany klimatyczne na Ziemi. Podeszli do niego profesjonalnie i osobiście, wymyślając szereg spektakularnych akcji.
Film jest nie tylko zabawną i zaskakującą relacją z ich ostatnich interwencji, lecz również ciekawym studium charakterów nowego typu rewolucjonistów. Poznanie, kim tak naprawdę są ludzie, organizujący kampanie, po których zwoływane są kryzysowe spotkania zarządów korporacji, pomaga z nadzieją spojrzeć na aktywizm polityczny oraz ideę walki o zmianę świata na lepszy.
Zanim ich najnowszy film, "Yes Meni idą na rewolucję", trafił na początku lipca na ekrany kin, dystrybutorzy rozpoczęli akcję #PolskiYesMan, by sprawdzić, którzy Polacy mogliby zasilić szeregi słynnej aktywistycznej grupy. Chcemy docenić działania wszystkich tych, którzy starają się wpływać na rzeczywistość, ale robią to w totalnie nietypowy sposób. Do współpracy zapraszamy widzów – jeśli chcą wyróżnić kogoś, kto jest lokalnym superbohaterem, wystarczy, że podzielą się informacją o jego działaniach w mediach społecznościowych, używając hashtaga #PolskiYesMan.
Kim są Yes Meni?
To działający pod pseudonimem dwaj aktywiści: Andy Bichlbaum i Mike Bonanno. Organizują akcje i happeningi w celu ujawnienia przestępstw i łamania praw człowieka i natury przez wielkie korporacje międzynarodowe. Ich zaskakujące ironiczne akcje podczas biznesowych imprez, w internecie, telewizji i na ulicach dokumentują dwa nagrodzone filmy „Yes Meni” i „Yes Meni naprawiają świat”, zaprezentowane na festiwalach m. in. w Toronto, Berlinie i Teksasie.
Ich prace pokazywane były na licznych wystawach, w tym: Whitney Biennial, Biennale w Wenecji, ARS Electronica i wielu innych. Są laureatami wielu nagród, w tym: nagrody Creative Time's Leonore Annenberg Prize, nagrody Grierson Documentary Award, Nagrody Publicznosci na Berlinale i festiwalu filmów dokumentalnych w Amsterdamie. Są autorami kilku książek i wielu artykułów. Zapraszani są także na wykłady na licznych uniwersytetach, imprezach i festiwalach.
Są również twórcami organizacji non profit o nazwie Yes Lab i platformy internetowej Action Switchboard, której celem jest organizacja rozmaitych akcji w internecie i mediach społecznościowych.
Film „Yes Meni idą na rewolucję” otrzymał wyróżnienie specjalne w konkursie na najlepszy film poświęcony prawom człowieka - Nagroda Amnesty International - podczas tegorocznej, 12. edycji festiwalu Docs Against Gravity.
Zwiastun filmu "Yes Meni idą na rewolucję".
Źródło: Docs Against Gravity