Jeszcze do 13 października można składać nominacje do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. To już XXVI edycja wyróżnienia przyznawanego przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia są osoby i instytucje działające na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Polski.
– W poprzednim roku Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora obchodziła ćwierćwiecze. Z dumą kontynuujemy ten program, w którym doceniane są osoby i instytucje za szczególne osiągnięcia w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. Wyróżnienie to przyznawane przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga od 1999 roku. Skupia się zwłaszcza na działalności muzealnej, konserwatorskiej oraz na pracy związanej z gromadzeniem i zachowaniem polskich pamiątek kulturowych w kraju i poza Polską, mówi Paweł Zegarłowicz, prezes Zarządu Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.
Celem wyróżnienia o wartości 50 tys. zł jest wspieranie działań mających na celu ochronę polskiej kultury, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nagroda stanowi część szerszych działań banku Citi Handlowy, który kontynuuje tradycje swojego założyciela, Leopolda Kronenberga – finansisty, przedsiębiorcy, mecenasa sztuki i filantropa, który swoim wsparciem przyczynił się do rozwoju wielu dziedzin życia polskiego społecznego i kulturalnego.
Laureaci
W czasie 25 lat Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora otrzymali m.in. prof. Andrzej Rottermund za całokształt osiągnięć dla kultywowania i ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce i za granicą oraz za trwające kilka dekad starania o zachowanie i rewitalizację zabytków Warszawy.
Prof. Jerzy Hausner za wszechstronne działania na rzecz wykorzystania i (re)interpretacji dziedzictwa kulturowego jako podstawy komunikowania się i kreatywności oraz ekonomii wartości.
Prof. Jerzy Limon nagrodzony został za stworzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego łączącego tradycję z nowoczesnością, promującego teatr i sztukę współczesną w sposób zrozumiały.
Wyróżnieni zostali również Państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy za stworzenie Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach – miejsca, gdzie młodzi adepci sztuki mogą rozwijać swój talent.
Za wybitne osiągnięcia w działalności badawczej, wystawienniczej, społecznej oraz animacji kultury, dotyczące polskiej i światowej sztuki przełomu XX i XXI wieku Nagrodę otrzymała także Anda Rottenberg.
Uhonorowany nią został również brytyjski historyk Norman Davies, który badaniu i upowszechnianiu historii Polski poświęcił znaczną część swojego dorobku naukowego.
Wśród laureatów nie zabrakło także takich nazwisk jak Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda – którzy zostali nagrodzeni za wybitne dokonania w sferze filmu i teatru promujące polską kulturę.
Nagrodę otrzymał również Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, który sprawuje od 1990 roku opiekę nad najstarszą polską nekropolią w Wilnie.
Laureatem Nagrody został ks. bp Waldemar Pytel za ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy, wpisanym w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Laureatami są także prof. Jacek Purchla w uznaniu za m.in. wieloletnią pracę nad problematyką miast i rozwojem urbanistycznym oraz Leon Tarasewicz – za świadome, wieloletnie budowanie pomostów pomiędzy odmiennymi grupami etnicznymi, językowymi i religijnymi polsko-białorusko-litewskiego pogranicza.
Nagrodę otrzymała również Lwowska Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego – za konsekwentne budowanie tożsamości Lwowa jako miasta otwartego i silnie związanego z polskim dziedzictwem, będącego jednocześnie splotem wielu innych kultur: ruskiej, ormiańskiej, żydowskiej, niemieckiej.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie Fundacji Citi Handlowy.