W dniach od 16 do 20 września realizowana była XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. W ramach projektu gościliśmy u siebie artystów z 28 zespołów reprezentujących: Gruzję, Litwę Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę.
W dniach od 16 do 20 września realizowana była XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. W ramach projektu gościliśmy u siebie artystów z 28 zespołów reprezentujących: Gruzję, Litwę Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę.
Prezentacje sceniczne XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych odbywały się w dniach 17-19 września 2019r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas wszystkich prezentacji scenicznych swój talent zaprezentowało blisko 300 niepełnosprawnych uczestników.
Jak zwykle zobaczyliśmy przedstawienia o bardzo różnej tematyce. Były przedstawienia lekkie, radosne, z piękną kolorową scenografią, ale i przedstawienia o tematyce bardzo poważnej i aktualnej, bardzo minimalistyczne, jeśli chodzi o scenografię, za to niosące silny przekaz emocjonalny.
Uczestnicy przeglądu zakwaterowani byli w Hotelu Gołuń na Kaszubach oraz w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie. W czasie wolnym od prezentacji mogli brać udział w przygotowanych warsztatach artystycznych. W tym roku nasi goście uczestniczyli między innymi w zajęciach.: „Zamknij teatr w antyramie". Przeniesienie ze sceny za pomocą różnych technik plastycznych i zamknięcie w antyramie emocji i wrażeń doświadczonych w teatrze”, „Zajęcia relaksacyjne- metody radzenia sobie ze stresem scenicznym”, „Muzykoterapia- taniec integracyjny w teatrze”.
W trakcie przeglądu zobaczyliśmy 28 prezentacji scenicznych o bardzo różnej tematyce. Wszystkie przedstawienia oceniało jury w składzie:
Jarosław Wojciechowski - teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, jeden z założycieli Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej,
Natalia Kuropatwińska- nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych.
Krystian Nehrebecki – Aktor, reżyser teatralny i radiowy producent, twórca wydarzeń artystycznych.
Zgodnie z protokołem, jury wręczyło 9 nagród i 19 wyróżnień. Trzy najważniejsze nagrody trafiły do:
- Nagroda specjalna - Plastic Drama Theatre z Kowna za przedstawienie "Wybryk z telefonu komórkowego"- jury doceniło tu niebywałą umiejętność opowiadania o rzeczach ważnych w sposób zabawny i serdecznie żartobliwy.
Było to przedstawienie, w którym wystąpiła tylko jedna aktorka - jej doskonała gra ciałem sprawiła, ze dziewczyna dostała dodatkowo, jedyną nagrodę indywidualną za kreację autorską.
- Nagroda Jury powędrowała do Grupy Zerniatko z Żytomierza za przedstawienie " Serce" - za perfekcyjną pracę zespołową i zabawę formą.
-Wielka Nagroda XVII MPTW trafiła do Teatru Recepta ze Stowarzyszenie Ecce Homo za przedstawienie "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą" - za kompletny spektakl o byciu dla… z wykorzystaniem wszystkich elementów środków scenicznych
Tradycyjnie, jak co roku, podczas gali wręczania nagród mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu.
W ramach projektu, poza prezentacjami, odbyły się także happening, spotkanie dla opiekunów i wychowawców, a także dodatkowe zajęcia rekreacyjne.
Przegląd finansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Lotto, Starosty Powiatu Tczewskiego oraz Prezydenta Miasta Tczewa.
Źródło: Strowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie