XIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Nagroda dla Fundacji im. Stefana Batorego
Fundacja im. Stefana Batorego jest pierwszą organizacją pozarządową, która podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odebrała nagrodę dla Organizacji Pozarządowej Europy Środkowo-Wschodniej, która najskuteczniej przyczyniła się do budowania społeczeństwa obywatelskiego.
W XIII Forum Ekonomicznym, odbywającym się w Krynicy od 4 do 6 września 2003, uczestniczy 1300 gości z 35 krajów. Forum rozpoczęło się debatą czterech prezydentów: Rumunii - Iona Iliescu, Macedonii – Borisa Trajkovskiego, Chorwacji – Stjepana Mesića oraz Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego. Głowy państw dyskutowały o przyszłości zjednoczonej Europy, a szczególnie o miejscu i roli, jaką ma do odegrania w europejskiej wspólnocie region Europy Środkowo-wschodniej.
- Europa Środkowo-Wschodnia będzie jednością historycznie-terytorialną wzbogaconą o wspólne doświadczenia transformacji ustrojowej. Te doświadczenia są na Zachodzie nieznane, i to nas będzie wyróżniało – mówił m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, który jednak podkreślał także, że kraje z naszego regionu nie mogą pozostwać w izolacji i będą musiały się integrować z UE.
Podczas pierwszego dnia tego międzynarodowego spotkania wręczono także nagrody dla Firmy Roku, Instytucji Finansowej Roku oraz Organizacji Pozarządowej Roku Europy Środkowo-Wschodniej.
Nagrodę w tej ostatniej kategorii odebrał z rąk profesora Jerzego Buzka Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
- To jest miły gest ze strony ludzi, którzy należą do środowiska organizacji pozarządowych i którzy zajmują się również współpracą z krajami sąsiednimi. Wobec tego uznaję to za kompetentną decyzję. Jest to bardzo miły, przyjazny gest – powiedział nam Aleksander Smolar.
Nagrodę Fundacji przyznała kapituła, w skład której weszli Barbara Labuda - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Bogdan Góralczyk z MSZ, Jacek Michałowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Jacek Kluczkowski, prezes Fundacji „Wiedzieć Jak”.
- Przyznaliśmy Fundacji tę nagrodę za to, że dobrze służy demokracji, wolności i społeczeństwu obywatelskiemu – powiedziała nam Barbara Labuda. – A także dlatego, że robią paralelną dyplomację, która służy naszemu krajowi. To jest dobre połączenie profesjonalizmu ze spontanicznością.
- Poza tym Fundacja Batorego wychowała roczniki ludzi, którzy pracują w tej chwili dla trzeciego sektora – uzupełnił Jacek Michałowski.
Organizacje pozarządowe już po raz drugi biorą udział w Forum Krynickim. W tym roku przygotowano wystawę prezentującą współpracę polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych oraz panel dyskusyjny poświęcony roli NGO-sów w działaniach skierowanych przeciwko oligarchizacji polityki, gospodarki i mediów w krajach postkomunistycznych.
- To dobrze, że tutaj jesteśmy i że nasz udział rośnie – ocenia obecność NGO-sów na Forum Aleksander Smolar. - To jest ważne, aby uświadomić ludziom, którzy na co dzień przebywają w swoich mikrokosmosach – politykom, biznesmenom i innym, że w sumie należą do tego samego środowiska, że razem w różny sposób, w różnych momentach oddziaływują. Dobrze jest przynajmniej zdawać sobie sprawę z tego, że jest taka wspólnota interesów. To jest dobry sygnał.
- Budowanie dobrego sąsiedztwa, współpracy, partnerstwa międzynarodowego to oczywiście zadania należące do polityków i biznesmenów, ale bardzo ważny w tych działniach jest także trzeci komponent – społeczeństwo obywatelskie i organizacje pozarządowe – mówił także Jacek Kluczkowski.
Źródło: inf. własna