XII posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin [relacja]
We wtorek, 2 lipca 2013 odbyło się XII posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. Członkowie Rady dyskutowali nad Programem współpracy Gminy Lublin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2014.
W spotkaniu udział wzięli członkowie Rady Pożytku: Piotr Choroś, Sławomir Skowronek, Wojciech Dec, Anna Dąbrowska, Edyta Długosz-Mazur, o. Filip Leszek Buczyński, Marta Kurowska, Anna Pajdosz oraz goście: Joanna Piekarczyk, Czesław Dąbrowski, Dorota Dutkiewicz, Marzena Pieńkosz – Sapieha.
Na początku posiedzenia Piotr Choroś przywitał zebranych członków Rady oraz przedstawił porządek obrad. Następnie Wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego Marzena Pieńkosz-Sapieha zaprosiła członków Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin na spotkanie integracyjne przedstawicieli obu rad, które odbędzie się w najbliższy piątek. Spotkanie to ma zapoczątkować współpracę ciał doradczych, które razem organizują tegoroczny Kongres NGO. Kongres zaplanowany jest na październik.
W kolejnej części spotkania Przewodniczący Rady, rozpoczynając dyskusję nad Programem na rok 2014 zaprezentował fragmenty Programów współpracy miast Unii Metropolii Polskich, zaznaczając iż w większości nie różnią się one od Programu Miasta Lublin. Zwrócił jednak uwagę, że opis celów głównych i szczegółowych z Programu Gdańska i Warszawy jest dobrym przykładem dla Lublina, który powinien w Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2014 zawrzeć cele wskazujące na konkretne działania i dające się zmierzyć pod względem ich efektywności. Piotr Choroś zaproponował cel główny w podobnym brzmieniu do celu programu m. st. Warszawy: rozwijanie współpracy Miasta z organizacjami. Przedstawił również propozycje ośmiu celów szczegółowych:
1. Wzrost ilości partnerstw lokalnych i projektów partnerskich
Aby zrealizować ten cel w grudniu br. Urząd Miasta Lublin przeprowadzi inwentaryzację projektów realizowanych w partnerstwie Miasto - organizacje oraz funkcjonujących partnerstw międzysektorowych. Ponadto, w projekcie przyszłorocznego Programu zostaną zaproponowane zapisy odsyłające do dokumentów regulujących procedurę wchodzenia w partnerstwa przez Miasto Lublin zarówno w sytuacji kiedy Miasto inicjuje partnerstwo oraz kiedy to organizacja jest jego inicjatorem.
W ramach projektu realizowanego przez Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP) oraz Miasto Lublin zostaną przeprowadzone badania wśród organizacji nt. preferowanych metod komunikacji pomiędzy organizacjami oraz pomiędzy urzędem a organizacjami. Wyniki tych badań będą stopniowo włączane w praktykę działania Urzędu.
3. Tworzenie warunków do prezentacji dorobku organizacji i promowania ich osiągnięć
Urząd Miasta Lublin będzie w większym stopniu informował organizacje o dostępnych narzędziach do prezentacji ich działalności, takich jak: strona miasta, galeria ratusz, materiały informacyjne, facebook, oraz zostaną podjęte działania w celu stworzenia nowych narzędzi prezentacji dorobku organizacji.
4. Tworzenie warunków do prowadzenia nowatorskich i efektywnych działań na rzecz mieszkańców
Do osiągnięcia tego celu będzie prowadzić m. in. planowana nowa regulacja dotycząca inicjatyw lokalnych. W 2014 r. będzie ona promowana wśród mieszkańców Lublina. Dodatkowo, wzorem innych miast, Lublin będzie starał się wdrażać konsultacje budżetowe oraz budżet obywatelski.
5. Wzmocnienie zaangażowania organizacji w proces tworzenia i realizacji polityk publicznych oraz podejmowania decyzji
Wskaźnikiem osiągnięcia tego celu będzie m. in. udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w pracach ciał doradczych oraz w przebiegu konsultacj. Urząd Miasta Lublin w partnerstwie z Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych w ramach projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej postarają się również wypracować odpowiednie warunki techniczne ułatwiające udział obywateli w procesach decyzyjnych, np. poprzez stworzenie specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.
6. Zwiększenie aktywności organizacji w wykorzystaniu środków pozabudżetowych na rzecz mieszkańców
W ramach realizacji tego zadania będą organizowane szkolenia i spotkania informacyjne dla organizacji pozarządowych na temat możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Będzie również prowadzony monitoring sprawdzający, jak duża część zadań dofinansowywanych przez Miasto Lublin jest realizowana z udziałem środków zewnętrznych.
Członkowie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin wyrazili swoje poparcie oraz zainteresowanie kształtem ewentualnego projektu składanego w tym konkursie. Z ramienia Rady osobą zbierającą informacje w tym zakresie jest Wojciech Dec.
Źródło: Urząd Miasta Lublin