Wzmacnianie zdolności nauczycieli do wsparcia zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w klasie
Dwa lata po eskalacji wojny w Ukrainie, platforma Learning Passport wspiera zdrowie psychiczne nauczycieli i uczniów w Polsce.
Dwa lata po eskalacji wojny w lutym 2022 r., konflikt w Ukrainie w dalszym ciągu ma niszczycielskie konsekwencje dla dzieci w tym kraju. Aktywne walki, ostrzały i naloty zagrażają dzieciom i ich rodzinom, szczególnie w społecznościach znajdujących się na linii frontu. 3,7 mln osób w Ukrainie jest przesiedlonych, a dzieci w dalszym ciągu są narażone na zwiększone ryzyko chorób, odseparowania od rodzin, przemocy (w tym przemocy ze względu na płeć), handlu ludźmi i niewybuchów.
W całej Europie prawie 6 milionów Ukraińców szukało schronienia w krajach ościennych. W Polsce, do publicznych szkół i przedszkoli uczęszcza obecnie 170 000 ukraińskich dzieci. Aby wesprzeć uczniów w polskim systemie edukacji, w czerwcu 2023 r. UNICEF w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz partnerem implementującym Fundacją SOK uruchomił platformę Learning Passport. Dzięki wsparciu partnerów takich jak Sony Group Corporation, Polska stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził wersję Learning Passport przeznaczoną dla nauczycieli. Za pośrednictwem platformy, nauczyciele mają dostęp do wysokiej jakości zasobów i szkoleń opracowanych specjalnie z myślą o rozwijaniu ich umiejętności, poprawie komunikacji międzykulturowej i wspieraniu uczniów, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z traumą, stresem i trudnymi sytuacjami spowodowanymi wojną w Ukrainie.
Do dziś, z Learning Passport skorzystało 9500 nauczycieli w Polsce. Dzięki platformie rozwinęli oni kluczowe umiejętności i posiedli wiedzę niezbędną do radzenia sobie z traumą i stresem w klasach oraz do wspierania uczniów w budowaniu umiejętności zapewniających im dobrostan psychiczny. Dzięki szkoleniom dostępnym na platformie Learning Passport, w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy nauczyciele w Polsce wsparli aż 200 000 dzieci i młodych ludzi.
„To było moje pierwsze doświadczenie ucieczki przed wojną. Nigdy też wcześniej nie pracowałam z dziećmi uciekającymi przed wojną; nie wiedziałem, jak mogę pomóc. Niektóre dzieci miały gorzej ode mnie. Zdałam sobie sprawę, że potrzebuję pomocy i dlatego zdecydowałam, że wezmę udział w szkoleniu [oferowanym przez Learning Passport].” – opinia nauczyciela szkoły podstawowej, Polska.
W tym roku, przy dodatkowym wsparciu Sony Group Corporation i innych partnerów, UNICEF w Polsce planuje rozszerzyć budowanie umiejętności związanych z dobrym samopoczuciem psychicznym oraz zapewnić wsparcie psychospołeczne dla uczniów poprzez platformę Learning Passport. Działania te będą miały na celu zapewnienie większej ilości zasobów nauczycielom oraz dzieciom i młodym ludziom z Ukrainy. Organizacja skupi się przede wszystkim na opracowaniu nowych kursów i adaptacji istniejących, a także integracji zasobów i ciągłej ocenie działań w celu lepszego dostosowania programu do potrzeb beneficjentów. Wdrożenie solidnych programów wsparcia umiejętności w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego za pośrednictwem Learning Passport w Polsce już jest katalizatorem dla innych krajów do przyjęcia podobnych elastycznych kursów i szkoleń dla nauczycieli.
"Kurs [na Learning Passport] jest jak kiełkujące nasienie, symbol odrodzenia po wszystkich tych problemach, które przeżywamy. Pokazuje, że tam na zewnątrz czeka nowe życie." – opinia nauczyciela szkoły podstawowej, Polska.
Od momentu uruchomienia Learning Passport w 2020 roku, platforma stała się dla UNICEF flagowym programem edukacji cyfrowej, pomagając ponad 6,5 mln dzieci i młodych ludzi w 40 krajach świata w dostępie do wysokiej jakości edukacji włączającej oraz rozwijając umiejętności niezbędne do lepszej przyszłości. Poprzez oferowanie spersonalizowanego i dostępnego doświadczenia edukacyjnego, program ten odpowiada na potrzeby edukacyjne wielu użytkowników, w tym tych z trudno dostępnych regionów lub marginalizowanych społeczności.
UNICEF nie promuje żadnej firmy, marki, organizacji, produktu ani usługi.
-
Tekst informacji
docx ・20.06 kB
Źródło: UNICEF